Organsko voće, povrće, meso i mlečne proizvode treba izabrati pre svega zato što ne sadrže pesticide, antibiotike i hormone. Iza ove tvrdnje stoje brojna naučna istraživanja koja su dokazala negativan uticaj pesticida na ljudski organizam. Štetne hemikalije, koje su sastavni deo konvencionalno gajene hrane, dokazano utiču na pojavu karcinoma (pluća, debelog creva, jajnika i dojki) i disbalans hormona dok antibiotici utiču na smanjenje otpornosti organizma prema bakterijama.
Kako pesticidi, antibiotici i hormoni utiču na dečije zdravlje?
Američka akademija pedijatara je upozorila da izloženost dece pesticidima sve više dovodi do pojave hroničnih bolesti (astma, smanjena kognitivna sposobnost, alergije) zbog konstantne izloženosti ovim hemikalijama.
Ne možemo decu potpuno izolovati od štetnih uticaja pesticida koje oni imaju na životnu sredinu a samim tim i na sve nas, ali svakako možemo uticati na njihovu ishranu i kontrolisati šta jedu i ko i kako proizvodi ono što im svakodnevno dajemo u ishrani.
Kada birate organsko meso, jaja i mlečne proizvode, takođe činite dobro svojoj deci jer ih lišavate negativnih uticaja sintetičkih hormona koji utiču na poremećaj rada endokrine žlezde i uopšte na sve hormone. Takođe ovi proizvodi ne sadrže antibiotike pa je mogućnost uticaja na imunitet i njegovo slabljenje svedena na minimum. Ako se koncentrišemo na pozitivne činjenice, treba znati da će deca u svoj organizam uneti veću količinu omega 3 masnih kiselina, nego što bi to konzumacijom industrijskog mleka.
Organska hrana od malena
Uticaj štetnih hemikalija na razvoj deteta treba pratiti od samog početka, još u maminom stomaku. Čak dve velike univerzitetske studije sa Kolumbija i Kalifornija univerziteta dokazale su kroz svoja istraživanja da je uticaj pesticida (organofosfat), čijim visokim dozama su bile izložene određene žene tokom trudnoće, negativan jer se pokazalo da su njihova deca kada su krenula u školu na testiranju inteligencije postigla znatno lošije rezultate u odnosu na svoje vršnjake.
Ovo je smo jedan od negativnih uticaja organofosfata na organizam, a istraživanja su pokazala da ako dete prebacite na organsku ishranu, količina pesticida u organizmu se smanjuje drastično za svega nekoliko dana.
Kada birate organsku hranu za svoju decu, pored pesticida vi ćete izbeći i različite aditive koji se dodaju hrani u vidu pojačivača ukusa ili veštačkih boja (jedan od najgorih po dečiji organizam je tartrazin). Ovaj aditiv se povezuje sa promenama u ponašanju dece i utiče na hiperaktivnost.
Šta ako su mališani već probirljivi kada je hrana u pitanju?
Jako je važno da razgovarate o hrani sa svojim mališanima. Treba ih zainteresovati i naučiti zbog čega je zdrava hrana važna za njihov razvoj, kako bi kod njih podstakli zdrave navike od najmlađih dana. Uživanje u izobilju kada je hrana u pitanju je životni stav koji se uči u porodici i ako se takav pristup koristi, umesto 'jedi brokoli jer je zdrav' – rezultati su mnogo bolji. Ceo jedan svet ukusa, tekstura, mirisa i boja čeka vaše mališane da bude otkriven, a vi ste pripovedač koji će im pokazati da je baš svaka voćka, kao i svako povrće posebno i da ima svoju priču.
Svakako će vam u ovome pomoći i maštovitost i kreativnost. Objasnite deci da će imati 'laserki pogled' ako jedu šargarepu, a ne samo da je ta šargarepa 'dobra za oči', kako su nama mame govorile. Njihova radoznalost je u periodu od treće godine na vrhuncu, pa je iskoristite i zadovoljite znatiželju kako bi saznali više o svakoj biljci i čemu ona služi.
Šta još pomaže?
-
Uključite ih u pripremu obroka i uvedite jednom mesečno nedelju sirove hrane. Na ovaj način deca će probati određenu vrstu hrane, videće kako se ukusi slažu, eksperimentisaće sa voćem i povrćem što će ih učiniti zainteresovanijim za ishranu uopšte.
-
Ako imate baštu ili pak samo terasu – obavezno dozvolite deci da posade neko svoje omiljeno povrće i neka nauče da se brinu o njemu svakodnevno. Ovo će na više nivoa uticati na njih da odrastu i prihvate zdrave navike.
-
Povedite mališane u market kako bi učestvovali u kupovini hrane i postavite im izazov da svake nedelje izaberu jedno novo voće. Ovako će biti u prilici da probaju nove ukuse i uživaju u izobilju koje nam priroda pruža.
-
Kada uvodite nove vrste povrća i voća u ishranu najbolje je da ih inkorporirate u hranu koju oni već vole. Pomešajte lazanje sa spanaćem ili stavite sočivo u punjenje za tortilje.
Saveti za spremanje i pakovanje ručkova koje će mališani voleti
Napunite frižider i ostavu organskom hranom koju deca vole. Slažemo se da nije lako kada vaša deca u vrtiću vide šta njihovi vršnjaci jedu i ne bude im baš jasno zbog čega i oni ne mogu često da jedu burgere ili nešto slično.
Sve je u kompromisu pa tako je važno deci dati ono što vole i što će shvatiti kao nagradu i poslasticu ali istovremeno to treba da bude namirnica za koju ćete i vi kao roditelj smatrati da je kvalitetna i zdrava za vaše dete. Probajte da spakujete orašaste plodove a sa strane dodajte nekoliko kockica organske čokolade sa više od 70% kakaa.
Druga poslastica za vaše mališane može da bude energetska čokoladica od zdravih sastojaka, koju ćete napraviti sami kod kuće ili ćete kupiti organsku varijantu. Ona bi trebalo da sadrži različite žitarice, orašaste plodove ali pogledajte dobro da nema kikirikija jer neka deca znaju da budu alergična na kikiriki, pa vaš mališan neće moći da ih podele sa drugarima.
Kako da zdrava ishrana postane svakodnevna rutina vaše dece?
Zdrava hrana svakog dana – to je ključ uspešnog roditeljstva sa jedne, i zdravog odrastanja deteta sa druge strane. Deca su navikla na određene rutine u svom životu tokom dana – ustaje se u određeno vreme, odlazi se u vrtić, jede se po rasporedu, a uveče kupanje i krevet. To sve treba primeniti i na ishranu i iskoristiti njihov osećaj za prilagođavanje tim rutinama.
Kada pakujete ručak za svoje mališane ponudite im da biraju ali između opcija koje im vi predložite. Da li želi šljivu ili breskvu? Sendvič sa integralnim hlebom ili tortilju? Salatu od paradajza sa krastavcem ili možda sa paprikom? Tako će oni imati osećaj da su uključeni u taj proces ali isto tako da oni donose važne odluke kada je njihova ishrana u pitanju.
Kako prepoznati i gde kupiti organsku hranu?
Proizvodnja organske hrane u svetu odavno je postala unosan posao, ali kod nas je, čini se, još uvek u povoju. Ipak, na našem tržištu sve su češći organski proizvodi iz naših kompanija, povezanih sa malim proizvođačima, kooperantima, koji imaju bogato iskustvo u proizvodnji organske hrane.
Ponuda organskih proizvoda, domaćih i stranih, sve je bogatija, ali potrošači se često pitaju kako da prepoznaju organsku hranu. Naime, mnogi artikli na pakovanju imaju natpise poput „100% prirodno, eko proizvod ili bio proizvod“, ali to nije garancija da je određena hrana proizvedena organski. Organski proizvodi moraju na pakovanju da nose Nacionalni znak, kao i broj sertifikata. Ovo se odnosi kako na domaće, tako i na strane organske proizvode koji se prodaju na našem tržištu.
Autor: Dragan Antić, tata