Zašto i kako treba da jedete čičoke

3min
Čičoka (Helianthus tuberosus) potiče iz Severne Amerike, a pripada porodici suncokreta. U mnogim delovima Zapadne Evrope i Mediteranskom regionu se koristi kao i krompir, te ga kod nas zbog toga...

Slika: allispossible.org.uk/flickr.com

 

Razlozi zbog kojih treba konzumirati čičoku

  • Čičoka sadrži približno isti broj kalorija kao i krompir, oko 73kcal na 100g. Sadrži srednji glikemijski indeks (GI) 50. GI klasifikuje hranu i pića po brzini kojom podižu glukozu u krvi. Hrana sa niskim i srednjim GI se vari polako te  na taj način ne dovodi do brzog skoka glukoze u krvi.
  • Jedan je od najboljih izvora biljnih vlakana poput inulina. Inulin ne sadrži kalorije, a ujedno je i inertan ugljeni hidrat koji ne utiče na metabolizam ugljenih hidrata u telu. Zbog slatkastog ukusa je idealan zaslađivač za dijabetičare i one koji izbacuju kristalni šećer iz ishrane. Inulin ima i prebiotičku ulogu, potpomažući stvaranje korisnih bifidobakterija, koje su normalno prisutne u debelom crevu. Bifidobakterije se bore protiv štetnih bakterija u crevima, poboljšavaju varenje i jačaju imunitet.
  • Zbog sadržaja rastvorljivih i nerastvorljivih biljnih vlakana, čičoka je dobra u borbi protiv konstipacije (zatvora). Biljna vlakna pomažu sprečavanje nastanka karcinoma debelog creva tako što potpomažu izbacivanje toksičnih materija putem stolice.
  • Čičoka sadrži vitamine A, C, E i flavonoide (karotene). Pored ostalog, oni imaju i ulogu antioksidansa te pomažu uklanjanju štetnih radikala. Tako jačaju zaštitu od karcinoma, inflamacija i virusnih prehlada ili gripova.
  • Čičoka je dobar izvor minerala i elektrolita, naročito kalijuma, gvožđa i bakra. 100g sveže čičoke sadrži 430 mg kalijuma ili 9% od potrebnih dnevnih vrednosti. Kalijum je elektrolit koji smanjuje krvni pritisak i stabilizuje puls.
  • U 100g čičoke se nalazi 3,5 mg gvožđa što je 43 % od potrebnih dnevnih vrednosti.
  • Takođe, sadrži i neke vitamine iz B grupe kao što su tiamin, folnu kiselinu (B9), piridoksin (B6), pantotenska kiselina (B5) i riboflavin (B2). 100g sveže čičoke obezbeđuje 0,2mg vitamina B1 (tiamina) što je 13% od potrebnih dnevnih vrednosti. Tiamin primarno utiče na nervni sistem i rad mišića, ali i na metabolizam ugljenih hidrata te na proizvodnju želudačne kiseline. Manjak želudačne kiseline smanjuje varenje proteina što može dovesti do želudačnih bolova.

 

Kako pripremati čičoku

Ako ste ljubitelj sirove hrane onda je najbolje samo dobro oprati čičoku i uživati u njenoj hrskavosti i osvežavajućem ukusu. Čičoka je dobra i za pripremanje svežih salata. Dobro opranu čičoku treba izrendati zajedno sa cveklom, šargarepom i jabukom pa začiniti po ukusu. Izmislite svoj recept i uživajte u njoj. Evo kako to drugi rade.

 

cicoke u salatamaČičoke u salatama

 

zacinjena-cicoka-i-karfiolZačinjena čičoka i karfiol 

 

Cuftice-od-cicoke-i-ribe11Ćuftice od čičoke sa ribom

 

Da li je čičoka prisutna u vašoj ishrani?

 

Autor: Dijana Radetić, nutricionista i mama

 

Dijana za sebe kaže: “Ja sam nutricionista koji voli da kuva i da šije. Živim iste principe koje zagovaram i preporučujem drugim ljudima, a sve savete dajem iz ličnog iskustva. Moji recepti nisu neka velika otkrića u kuhinji, ali jesu trud koji omogućava da od istih namirnica koje koristimo u svakodnevnim obrocima, napravimo nešto što će izgledati drugačije, biti poznatog ukusa ali zdravo.” Još njenih recepata i saveta pronaćićete na linku Saveti i zdravi recepti.

 

Kontakt: zdravljenadan@gmail.com

Telefon: 061 2369 777

Možete je pratiti na blogu Zdravlje na dan

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *