Mnogobrojne su rasprave u generalnoj populaciji, ali i među naučnicima i stručnjacima o uticaju krompira na zdravlje. Mišljenja su često oprečna.
Dobre strane krompira
- Krompir sadrži flavonoide koji štite zdravlje ćelije i time smanjuju verovatnoću pojave kardiovaskularnih bolesti, respiratornih problema i nekih karcinoma.
- Krompir sadrži značajnu količinu vitamina B, koji je neophodan za rast, nervni sistem i kardiovaskularno zdravlje.
- Skuvan i ohlađen krompir sadrži veću količinu nerastvorljivih vlakana. Ona vežu štetne materije u crevima, koje se potom izbacuju stolicom. Stoga ovakav način pripreme krompira (krompir salata), drastično smanjuje njegov glikemijski indeks.
- Zbog lake svarljivosti, krompir je dobar kod stomačnih tegoba.
- Koristan je u ishrani sportista, pošto sadrži neophodne elektrolite (natrijum i kalijum).
- Vitamini B6 i C, kalijum, magnezijum, cink i fosfor iz krompira, mogu značajno pomoći zdravlje kože.
Loše strane krompira
- Krompir sadrži solanin (alkaloid), materiju koju proizvodi sam krompir da bi se zaštitio od insekata i bolesti. Ekstremno visok nivo ove materije može biti štetan po ljudsko zdravlje. Nivo ovog alkaloida zavisi od vrste, uzgoja i skladištenja krompira. Treba izbegavati zeleni krompir i odstraniti klice krompira koje sadrže glavninu ukupnong solanina u krompiru .
- Prženi krompir i pomfrit sadrže po zdravlje štetni akrilamid, koji nastaje izlaganjem koncentrovanih ugljenih hidrata jako visokim temperaturama.
- Konvencionalno uzgajan krompir može da sadrži izvesnu količinu pesticida.
- Prema novijim istraživanjima, nije uputno jesti krompir i meso u istom obroku.
Krompir i gojaznost
Rašireno je mišljenje da zbog velike koncentracije ugljenih hidrata, krompir goji. Treba imati u vidu da je krompir uglavnom voda i da je umerena količina zdravo pripremljenog krompira korisna u ishrani. Ipak, velika količina krompira u ishrani, a posebno navika da se jede sa drugim izvorima koncentrisanih ugljenih hidrata (hlebom, pirinčem ili testeninom), neminovno vodi preteranom kalorijskom unosu i povećanju telesne težine.
Zdrav način pripreme krompira
Najbolji način konzumiranja krompira je sa korom, pečenjem u rerni. Na ovaj način se gubi najmanje hranljivih materija. Zdrav način pripreme je i kuvanje krompira sa korom.
Oguljen krompir ne bi trebalo duže ostavljati u vodi, da bi se sprečio gubitak hranljivih materija.
Zanimljivosti:
- Krompir se gajio još u vreme starih Inka, 8000 godina pre nove ere.
- Španski osvajači Perua su 1536.godine doneli krompir prvi put u Evropu.
- Tokom zlatne groznice (1897-1898), krompir je vredeo onoliko zlata koliko je sam težak.
- Oktobra 1995.godine, krompir je postao prvo povrće gajeno u svemiru , a zarad ishrane astronauta tokom dugim svemirskim putovanjima.
Koliko često vi jedete krompir?
Autor: Dijana Radetić, nutricionista i mama Dijana za sebe kaže: “Ja sam nutricionista koji voli da kuva i da šije. Živim iste principe koje zagovaram i preporučujem drugim ljudima, a sve savete dajem iz ličnog iskustva. Moji recepti nisu neka velika otkrića u kuhinji, ali jesu trud koji omogućava da od istih namirnica koje koristimo u svakodnevnim obrocima, napravimo nešto što će izgledati drugačije, biti poznatog ukusa ali zdravo.” Još njenih recepata i saveta pronaćićete na linku Saveti i zdravi recepti. Kontakt: zdravljenadan@gmail.com Telefon: 061 2369 777 Možete je pratiti na blogu Zdravlje na dan |