Zašto i kako treba da jedete patlidžan

3min
Patlidžan vodi poreklo iz Indije, gde se koristi preko 3000 godina. Tradicionalna kineska medicina ga prepoznaje kao lek u borbi protiv gastritisa, problema sa kostima, reumatizma, opekotina kože...

Zašto jesti patlidžan?

 

  • Pomaže u kontroli dijabetesa – Novija naučna istraživanja potvrđuju da ishrana bogata biljnim vlaknima pomaže u regulaciji nivoa glukoze u krvi.
  • Podstiče regulaciju telesne mase – Prema nekim istraživanjima, hlorogena kiselina koja se nalazi u patlidžanu potpomaže smanjenje telesne masnoće. Sa malim sadržajem ugljenih hidrata i visokim nivoom biljnih vlakana, dobar je saveznik u borbi protov viška kilograma.
  • Otklanja digestivne probleme – Gorka komponenta patlidžana podstiče otklanjanje grčeva u stomaku i drugih gastro-intestinalnih problema. Obilje biljnih vlakana štiti digestivni trakt i pomaže njegovo zdravlje i pravilno funkcionisanje.
  • Snižava holesterol u krvi – Hlorogena kiselina utiče na sniženje nivoa LDL (lošeg) holesterola i povećanje nivoa HDL (dobrog) holesterola.
  • Može da potpomogne usporavanje rasta tumora – Prema mnogim potvrđenim studijama, nausin (antioksidant) i hlorogena kiselina iz patlidžana mogu imati značajnu ulogu u borbi protiv karcinoma.
  • Štiti od virusnih infekcija – Stručnjaci potvrđuju da antivirusno dejstvo hlorogene kiseline pomaže u sprečavanju brojnih bolesti izazvanih virusima.
  • Patlidžan je bogat raznim vitaminima i mineralima – Odličan je izvor vitamina A, B1, B3, B6, B9, C i K te mineralima kao što su kalijum, kalcijum, fosfor, bakar i magnezijum.

 

Par zanimljivosti vezanih za patlidžan:

 

  • Patlidžan je u stvari voće koje pripada bobičastoj vrsti.
  • Patlidžan i paradajz su rođaci koji pripadaju porodici biljaka sa sadržajem solanina.
  • “Mala insana” (luda jabuka) je bio naziv za patlidžan u renesansnoj Italiji.
  • Japanska poslovica kaže: “Najbolji znaci u Novoj Godini su planina Fudži, soko i patlidžan’’.

 

Kako pripremati patlidžan

 

U Srbiji se tradicionalno patlidžan priprema kao pohovani, punjeni i musaka. Sledi nekoliko “modernijih” recepata sa patlidžanom:

 

Lepeza od pazlidžana

Lepeza od patlidžana

 

Patlidžan sa feta sirom, suvim grožđem i bademom

Patlidžan sa feta sirom, suvim grožđem i bademom

 

 

salata-sa-grilovanim-paradajzom

Salata sa grilovanim paradajzom i patlidžanom

 

Pašteta od plavog patlidžana

Pašteta od plavog patlidžana

 

 

Da li je patlidžan prisutan u vašoj ishrani?

 

 

Autor: Dijana Radetić, nutricionista i mama   Dijana za sebe kaže: “Ja sam nutricionista koji voli da kuva i da šije. Živim iste principe koje zagovaram i preporučujem drugim ljudima, a sve savete dajem iz ličnog iskustva. Moji recepti nisu neka velika otkrića u kuhinji, ali jesu trud koji omogućava da od istih namirnica koje koristimo u svakodnevnim obrocima, napravimo nešto što će izgledati drugačije, biti poznatog ukusa ali zdravo.” Još njenih recepata i saveta pronaćićete na linku Saveti i zdravi recepti.   Kontakt: zdravljenadan@gmail.com Telefon: 061 2369 777 Možete je pratiti na blogu Zdravlje na dan

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *