Zašto je dobro da se priča o seksu sa tinejdžerima

3min
Seks je deo života i samo je pitanje vremena kada će vaše dete početi da ga upražnjava. Mama ima dve opcije: da se suoči sa realnošću i počne sa detetom da priča o seksu ili da zažmuri na...

Pomisao da dete odrasta i postaje seksualno aktivno nije laka ni za jednu majku. San svake mame je da njena deca što duže apstiniraju, ali: “Koliko je to realno?!“. Seks je deo života i samo je pitanje vremena kada će vaše dete početi da ga upražnjava. Mama ima dve opcije: da se suoči sa realnošću i počne sa detetom da priča o seksu ili da zažmuri na jedno oko i čeka šta će dalje da se desi. Međutim, važno je znati da je veća verovatnoća da će dete upasti u probleme ukoliko je neinformisano.

Bolje sprečiti nego lečiti

 

 

Iako mnoge majke priželjkuju apstinenciju za svoju decu, razgovori o seksu su ipak neophodni. Ukoliko skupite hrabrost i počnete da vodite takve razgovore pružićete vašem detetu poverenje i sigurnost i ono neće imati potrebu da je traži na drugim mestima, kao na primer, u nezrelim vezama sa suprotnim polom. Tom prilikom dete će početi više da vas ceni jer ste pokazali da ste spremni da se suočite sa realnošću i da budete uz njega i u dobru i u zlu.

 

Po pravilu, što ranije majka počne sa decom da priča o seksu, to vremenom postaje sve lakše. Tinejdžer bi već trebalo da ima otvoren odnos na ovu temu sa bar jednim od roditelja. Po svim statistikama deca koja znaju sve činjenice o seksu i koja imaju sa kim o tome da razgovaraju manje zapadaju u probleme kao što su neželjena trudnoća i seksualno prenosive bolesti. U svetu godišnje 25% tinejdžera dobije neku seksualno prenosivu bolest. Procenat onih koji upražnjavaju oralni i analni seks se povećava iz godine u godinu. Iako vaš tinejdžer još uvek ne upražnjava seks, ne znači da o tome ne razmišlja. Ukoliko u kući imate tinejdžera vaša je dužnost da obavite taj “neprijatan“ razgovor.


U suprotnom, ako dozvolite da vas strah od razgovora parališe, to može biti kobno po zdravlje vašeg deteta. Zapamtite – većina tinejdžera kreće u seksualne odnose bez roditeljskog znanja. Deca koja znaju činjenice o seksu imaju manje šanse da se uspuste u isti i da krenu da eksperimentišu “na slepo“. Čak i kada se ne radi o samom seksu, deca treba da budu informisana i bar da znaju šta sve može da im se desi. Tom prilikom, decu treba naučiti da o svojim polnim organima vode računa isto kao i o bilo kojim drugim delovima tela.

Roditeljski izazovi

Do 15-te godine deca obično znaju već dosta o polnim odnosima, ali ne znaju koliko odgovornosti oni nose sa sobom. Kao roditelj treba pre svega da naučite dete kako da se zaštiti. Pre toga, najveći izazov je objasniti detetu da se milioni tinejdžera prerano upuštaju u odnose radi pritiska okruženja: biti nevin nije “kul“. Iako deca ne treba da žure, sa druge strane, isto tako ne želite da vaše dete izraste u odraslu osobu a da nikada nije iskusilo seks.


Nakon toga, važno je da objasnite detetu da seks nije nešto što se radi mehanički zato što svi ostali to isto rade, već najveći životni užitak koji je pre svega čin ljubavi. Iako za mnoge seksualne bolesti ima leka, sa druge strane emotivni ožiljci se mnogo teže leče. Iz tog razloga, deca, a pogotovo devojčice, treba da budu upozorena koliko boli izgubiti nevinost sa osobom kojoj ne veruješ i koja posle toga može da prestane da ti se javlja i da krene u potragu za novom “žrtvom“.


Kada su u pitanju moguće opasnosti kao trudnoća i različite polne bolesti, pomisao svakog tinejdžera je da ono sigurno baš nije “taj baksuz“ kome će to da se desi. Ali činjenica je da baš ono može biti “taj baksuz“. O opasnostima neželjene trudnoće treba da se priča kako sa devojčicama tako i sa dečacima jer se odgovornost deli na pola. Prema istraživanjima, seksualno aktivan tinejdžer koji ne koristi nikakvu zaštitu ima šanse 90% da ostane u drugom stanju ili da prouzrokuje isto.

Jovanna is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *