Zašto je važno da deca imaju rutinu u životu

3min
Odlučite da ćete biti uporni u uvođenju rutine u vaše i živote vaše dece. Kreiranje rutine i malih rituala u porodici će vam olakšati život i učiniti ga udobnijim. Ne samo da će se deca...

Odlučite da ćete biti uporni u uvođenju rutine u vaše i živote vaše dece. Kreiranje rutine i malih rituala u porodici će vam olakšati život i učiniti ga udobnijim. Ne samo da će se deca osećati sigurnije već će izgraditi sposobnost da organizuju i svoj život što je veoma korisna veština!

 

Čak i kada vam se učini da je nemoguće, budite uporni jer je rutina važna za decu. Evo zašto:

Rutina deci obezbeđuje osećaj sigurnosti i pomaže im da razviju samodisciplinu

Strah od nepoznatog kod dece uključuje sve – od novog sumnjivog povrća do velikih promena u njihovim životima. Ona se sa promenama i novinama susreću na dnevnoj bazi. Deca, kako i svi mi odrasli, najbolje prihvataju promene u životu ukoliko su očekivane i dešavaju se u okvirima poznate rutine. Predvidivost deci omogućava da se osećaju sigurno i razviju sposobnost upravljanja svojim životom. Kako se te veštine jačaju, deca mogu da prihvate i veće promene: da sama odlaze u školu, plate ono što kupe u prodavnici, idu sa drugarima na letovanje itd.

 

Sika: Steel Wool/flickr.com

<===End of Page===>

Rutina deci daje stabilnost i u uslovima stalnih promena

Bebe i deca se stalno privikavaju na promene – od ostavljanja varalice na primer, prelaska u veći krevet, svoje pozicije bebe u porodici itd. Zatim se navikavaju na nove nastavnike i drugare. Ona uče nove vešine i upijaju nove informacije neverovatnom brzinom, od čitanja do prelaska ulice i vožnje bicikla. Puno dece ne živi u jednoj istoj kući tokom detinjstva a neka menjaju i gradove ili čak zemlje. Malo od svega toga je u detetovoj kontroli. Dodajte tome i nepredvidive situacije, na primer mama ide na službeni put, najbolji drugar se seli, ili čak još drastičnije, roditelji se razvode – sve to uklanja osećaj sigurnosti, čini dete anksioznim i umanjuje njegov osećaj da kontroliše život. Rutina, poput obroka u isto vreme, čitanja pred spavanje, zajedničkih vikenda i slično, je ono što ostaje sigurno.

 

Slika: Ken Teegardin/flickr.com

<===End of Page===>

Rutina uči decu kako da konstruktivno kontrolišu sebe i svoje okruženje

Deca koja odrastaju u haotičnim porodicama gde stvari nikada nisu na svom mestu, nikada ne nauče da život može da teče mirno ako su stvari malo organizovane.  U kućama u kojima ne postoji određeno vreme niti prostor za rad domaćih zadataka, deca nikada ne nauče kako da sednu i dovrše neprijatan zadatak. Deca koja ne razviju osnovnu rutinu brige o sebi, od sređivanja do jela, mogu i kasnije, kao odrasle osobe, imati problema da vode računa o sebi. Rutina nam pomaže da izgradimo konstruktivne navike.

 

Slika: Louis David/flickr.com

 

<===End of Page===>

Rutina eliminiše vaše dokazivanje ko je u pravu

Sa prihvatanjem rutine, manja je potreba da roditelji idu okolo i naređuju deci. Aktivnosti poput pranja zuba, popodnevnog odmora, isključivanja televizije tokom jela postaje ono što svakodnevno radimo. Roditelji tada prestaju da budu loši a čuveno „neću“ se smanjuje.

 

Slika: Patrick/flickr.com

 

<===End of Page===>

Rutina pomaže deci da sarađuju

Tako se smanjuje stres i anksioznst svih članova porodice. Svi znaju šta dolazi sledeće, postoji blago upozorenje tj najava tranzicije u drugu situaciju i niko se ne oseća kao da ga samo uznemiravaju.

 

Slika: mattshomes/flickr.com

<===End of Page===>

Rutina pomaže deci da preuzmu odgovornost za sopstvene aktivnosti

Vremenom, deca nauče da sama peru zube, spakuju svoje stvari za školu i drugo, bez konstantnog podsećanja. Deca vole osećaj da upravljaju svojim životima. Taj osećaj povećava njihovu kompetentnost u tome. Deca koja se osećaju nezavisnijom i imaju taj osečaj upravljanja svojim životom, imaju manje potrebe da se bune i protestuju u kući.

 

Slika: Carly Haggins/flickr.com

<===End of Page===>

Deca uče koncept da ‘radosno iščekuju budućnost’

Ona se raduju stvarima u kojima znaju da uživaju, a što je važan deo celopkupnog rasporeda. Na primer, možda bi dete želelo da ide u park sada, ali ono može da nauči da se u park uvek ide posle podne, i onda se tome raduje.

 

Slika: Mike Baird/flickr.com

 

<===End of Page===>

Redovna rutina pomaže deci da uspostave raspored u životu

Takva deca uveče mnogo lakše, i na vreme zaspe i sama. Definitivno lakša svakodnevnica za celu porodicu.

 

Slika: Tom&Katrien/flickr.com

<===End of Page===>

Raspored i rutina dozvoljavaju roditeljima da održe konzistentnost u svojim očekivanjima

Ako uvek vode borbu sa decom, roditelji prave ustupke: više TV-a, večeras preskočimo pranje zuba, itd. Uz rutinu je veća verovatnoća da će se roditelji držati zdravih očekivanja za sve ukućane, jer to je jednostavno način na koji se stvari rade u njihovoj kući. Rezultat: porodica sa zdravim navikama, gde sve funkcioniše.

 

Slika: Rain0975/flickr.com

<===End of Page===>

Da li će previše pravila uništiti spontanost i kreativnost?

Da, ako je uvodite bez ikakvih odstupanja i osećanja. Postoje određena pravila koja postoje kako se ne bi poštovala, na primer pomeranje odlaska na spavanje da bi se gledalo pomračenje meseca, ili odlaganje pranja sudova da bi ste zajednički gledali film. Imajte na umu da su neki od najvećih umetnika počinjali sa rušenjem prošlih navika i nalazili inspiraciju za svoj izraz radeći u okvirima određenih pravila.

 

Slika: Dale Moore/flickr.com

 

<===End of Page===>

Da li sa uvođenjem rutine kod beba treba početi što pre?

Ne! Bebe će nam reći šta im je potrebno. Hranimo ih kada su gladne, menjamo im pelenu kada je to potrebno. Vremenom, ona nauče prvi korak rutine – noću se spava. Ali, terati bebu da se prilagodi našem rasporedu nije prirodno roditeljstvo. Kako beba raste, ona će ustanoviti svoju rutinu, imaće određeni raspored. Mi im možemo pomoći tako što ćemo svoj dan prilagoditi njihovim potrebama, na primer pobrinućemo se da postoj euslovi za spavanje u vreme kada beba obično spava. Vremenom ćemo odgovoriti na njen prirodni raspored jela i spavanja kreirajući rutinu koja odgovara i bebi i celoj porodici.

 

Slika: Eric Fleming/flickr.com

 

 

Da li vaša porodica ima svoju rutinu?

<===End of Page===>
Redacija is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *