Zašto je važno provesti trudnoću bez straha od porođaja?

3min
Radeći godinama sa trudnicama pripremu za porođaj sa koučing tehnikama, primetila sam da se od svih emocija najviše javlja strah, i da je upravo on najčešći uzrok stresa i osećaja...

Trudnoća vrlo očigledno menja telo žene fizički. Međutim, buduće mame ne razmišljaju mnogo o tome do kakvih sve promena dolazi iznutra, kao i da beba takođe prolazi kroz trudnoću i porođaj, pa samim tim i kroz sve ono što se tada dešava, uključujući i mamine emocije i promenu raspoloženja. Neke žene trudnoći i porođaju pristupaju potpuno prirodno i opušteno, dok je drugima potrebna podrška da ostvare ovaj cilj.

 

Vidljive i nevidljive promene

Pored evidentnog rasta stomaka u ženinom telu odvijaju se i brojni „nevidljivi“ procesi, poput promene hormonskog statusa, telesne temperature i pulsa, povećanja ukupnog volumena krvi, pa čak i stvaranje privremenog organa – posteljice. Sve ove promene utiču najpre na fizičko stanje, ali i na celokupno psihološko stanje trudnice. S obzirom da su fizičke promene vidljive, žene su više fokusirane na njih, dok se one psihološke često zanemaruju.

 

Kako trudnoća odmiče tako su promene veće, a sa približavanjem termina porođaja kod žene mogu da se jave razne dileme – da li će prepoznati kada porođaj počinje, kakav će sam tok porođaja biti, da li će se snaći sa bebom… Ovo su potpuno očekivana razmišljanja budućih mama, međutim neretko se dešava da ona prerastu u strahove koji su „podržani“ raznim tuđim iskustvima. Kada se javi strah u telu se odvijaju novi biohemijski procesi koji, pored toga što buduću mamu uvode u stanje stresa, utiču i na bebu.

 

Beba oseća maminu uznemirenost

Danas se o stresu mnogo piše, najviše zbog toga što je ustanovljena direktna veza između njega i raznih zdravstvenih problema, pa je jasno da ga treba držati pod kontrolom. Međutim, često je to lakše reći nego učiniti, posebno što je trudnica zbog promenjenog hormonskog statusa prijemčivija za promene raspoloženja, ali i tuđe uticaje. Naravno, jasno je da niko ne priča svoja porođajna iskustva sa ciljem da „uplaši“ trudnicu, naprotiv, to radi iz najbolje namere, kako bi je „pripremio“ za ono što je čeka. Ali,čak i tada postoji velika verovatnoća da će na nju to uticati potpuno suprotno – kreiranjem straha od porođaja i ulaskom u stres.

 

I svaki sledeći put kada buduća mama bude čitala, razmišljala ili slušala o porođaju taj osećaj straha i stresa biće sve intenzivniji. Ovo je ključan trenutak da trudnica preuzme aktivnu ulogu i nauči kako da kontroliše negativno stanje i smanji uticaj koji ono ima na nju i bebu.

 

 

 

 Jedno od brojnih istraživanja sprovedenih u SAD (na 1400 trudnica), pokazalo je da, kada su mame izložene stresu, bebe reaguju kao i odrasli kada su uznemireni, tako što prinose ručice licu (ponašanje beba je praćeno 3D UZ). Na to specifično ponašanje zapravo utiče velika količina hormona stresa – kortizola, koji telo mame otpušta kada je izložena stresnim situacijama i preko posteljice stiže direktno do bebe. Ukoliko se to nastavi duži vremenski period, nivo kortizola u njenom telu, a samim tim i u bebinom je stalno visok, što za posledicu ima konstantnu uznemirenost bebe, koja se nastavlja i po rođenju. To se manifestuje kratkim isprekidanim snom, čestim noćnim buđenjima, intenzivnim plakanjem, težim povezivanjem sa majkom, odbijanjem dojke… Da li je ovo dovoljan razlog da o stresu i strahu počnemo da razmišljamo na drugačiji način? 

 

 

Nije dovoljno samo da mislimo pozitivno

Trudnicama se stalno govori – uživaj, opusti se, misli na nešto lepo… Iako je naravno korisno biti pozitivno orijentisan, to ne znači da će ženi uvek biti moguće da održi to stanje, niti da je to samo po sebi dovoljno da je zaštiti od stresa. Ipak, već sama svest o njegovom negativnom uticaju pomoći će joj da prepozna šta je uznemirava, a onda i da to eliminiše. Nekome će biti dovoljno da ne sluša ili ne čita uznemirujuće priče i iskustva, a nekome će biti potrebna podrška psihologa ili kouča. Postoje brojne efikasne koučing tehnike kojima se uspešno prevazilaze negativne emocije i stanja, i njima trudnice mogu ovladati kroz grupni ili individualni rad. Koučing radom ova stanja se mogu staviti pod kontrolu, sa ciljem da se ojača samopouzdanje i da se trudnica što bolje mentalno pripremi za porođaj.

 

Poznavanje fiziologije porođaja

Pored mentalne pripreme veoma je važna i priprema u smislu dobijanja konkretnih informacija o porođaju. Danas postoje brojne školice za trudnice, kao i psihofizička priprema, u okviru kojih se dobijaju korisne, a pre svega relevantne informacije o porođaju, tačnije njegovoj fiziologiji. Kada se tok porođaja opiše od početka do kraja on za ženu dobija smisao, nije „obavijen velom tajni“ već ima logično objašnjenje šta se, kad i zašto dešava. Razvijanje svesti da beba takođe aktivno učestvuje u porođaju, ali da za razliku od mame ona ne može ništa da kaže, da se pobuni ili da nešto radi ili ne radi, trudnici značajno menja percepciju porođaja i dodatno je motiviše da se u toku njega maksimalno angažuje na način na koji je naučila tokom psihofizičke i mentalne pripreme.

 

I da se vratimo pitanju iz naslova – zašto je važno provesti trudnoću bez straha od porođaja? Kada se žena oslobodi ovog straha, ona je onda spremna da porođaj „vidi“ na sasvim drugačiji način i da se za njega adekvatno pripremi. Prihvata svoju aktivnu ulogu i, što je važno, ume da uživa u ovom procesu. A sigurnost i samopouzdanje koje stekne tokom njega, biće zauvek njene unutrašnje snage.

 

dragana_aleksic

Autor: Dragana Aleksić, Family Coach

 

Kao profesionalni coach Dragana je fokusirana na rad sa porodicom, a oblasti kojima je posvećena su planiranje porodice, priprema za porođaj, podrška u eliminisanju stresa, komunikacija roditelja sa decom… Njen cilj je, pre svega, podrška porodici u uspostavljanju funkcionalnih odnosa, koji daju dugoročne rezultate.

 

Dragana je sertifikovani PCM Coach (Process Communication Model – akreditovan koučing program od strane vodeće koučing asocijacije International Coaching Federation – ICF), Wingwave coach (Besser-Siegmund Institut, Hamburg, Germany), kao i NLP Master (NLP-IN, DV-NLP).

 

Autor je individualnih i grupnih programa – Koučing priprema za porođaj, Umetnost komunikacije sa decom, Stres pod vašom kontrolom.

Mama je jednog dvadesetogodišnjaka.

 

Više informacija o Dragani i programima koje održava na aleksicdragana.com

Uvek je možete kontaktirati na telefon: 069 11 92 851

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *