Do problema dolazi zbog nedovoljne ili loše oralne higijene, kao i hormonskog disbalansa. U trudnoći se menja nivo hormona, zbog čega zubi i desni mogu postati osetljiviji na bakterije, čime se povećava mogućnost nastanka zubnih infekcija.
Problemi i bolesti zuba koji se mogu javiti tokom trudnoće
Zbog promene hormona kod trudnica može doći do oticanja desni i krvarenja prilikom pranja zuba usled veće osetljivosti.
1. Gravidni gingivitis – upala desni
Gingivitis je problem koji se javlja kod velikog broja trudnica, najčešće u drugom tromesečju. Nakon obroka, delovi hrane se zadržavaju između zuba i desni, i privlače bakterije koje izazivaju upalu usled koje dolazi do pojave crvenila, oticanja desni i krvarenja. Jedan od uzroka gingivitisa može biti i hormonski disbalans. Zbog poremećenog nivoa hormona zubi u trudnoći mogu biti osetljiviji na bakterije i podložniji njihovom uticaju.
Rešenje za ovaj problem je redovna i pravilna oralna higijena – pranje zuba i upotreba zubnog konca.
2. Parodontopatija
Do parodontopatije dolazi ukoliko se gingivitis ne leči. U pitanju je veoma ozbiljna bolest koja uništava kosti i tkivo oko zuba i može dovesti do ispadanja zuba i ozbiljnih infekcija koje se mogu proširiti i na ostatak organizma. Usled parodontopatije može doći i do prevremenog porođaja ili rođenja bebe male težine.
3. Karijes
Najčešći razlog zubobolje u trudnoći je karijes , a jedan od najčešćih uzroka karijesa jeste šećer. Kako se u trudnoći povećava potreba za grickanjem, a naročito za slatkišima, potrebno je obratiti pažnju na oralnu higijenu – redovno pranje zuba će u velikoj meri sprečiti pojavu karijesa, a preporučuje se da posle svakog konzumiranja hrane isperete zube vodom.
Pojave poput jutarnjih mučnina i gađenja prilikom pranja zuba mogu takođe uticati na stanje Vaših zuba i usne duplje:
- Jutarnje mučnine: Ukoliko na početku trudnoće imate mučnine praćene povraćanjem, a kako se u stomaku nalaze kiseline koje mogu oštetiti gleđ zuba, savetujemo Vam da ne perete zube odmah nakon povraćanja da ne biste doprineli većem oštećenju zubne gleđi. Umesto toga, dobro isperite usta vodom i / ili sredstvom za ispiranje usta. Zube pastom i četkicom operite tek nakon sat vremena.
- Gađenje: Tokom trudnoće, a najčešće u prvom tromesečju možete osetiti gađenje i mučninu prilikom pranja zuba. U tom slučaju, potrebno je da koristite manju četkicu za zube ili sredstvo za ispiranje zuba. Neko vreme možete i da perete zube samo četkicom, bez paste, ali ne dugo, jer pranje zuba bez paste smanjuje higijenu zuba.
Kada posetiti stomatologa?
Ako idete na redovne kontrole (svakih šest meseci) stomatologa morate posetiti makar jednom tokom trudnoće, ali se preporučuju makar dva stomatološka pregleda u ovom periodu.
Neophodno je da svako krvarenje, oticanje desni, bol ili bilo kakav neprijatan osećaj odmah prijavite zubaru i da prilikom pregleda naglasite da ste trudni.
Posete stomatologu kroz tromesečja
Tokom prvog tromesečja trudnoće pacijentkinja može biti podvrgnuta obuci pravilnog održavanja oralne higijene, obradi paradontalnih čepova i urgentnim stomatološkim terapijama. U ovom periodu bi trebalo izbegavati intervencije jer se plod tada intenzivno razvija.
Drugo tromesečje trudnoće se smatra najbezbednijim periodom za sprovođenje rutinske stomatološke terapije. Ovaj period treba iskoristiti za eliminaciju potencijalnih problema koji u kasnijoj fazi trudnoće ili nakon porođaja mogu izazvati teškoće.
Treće tromesečje i sam kraj osmog i devetog meseca je period kada se ne preporučuju rutinske stomatološke terapije. Trudnice se u ovom periodu ne osećaju komforno u stomatološkoj stolici. Ukoliko je neophodna stomatološka terapija, intervencije moraju biti što kraće, a pacijentkinja se mora smestiti u stolicu u položaj koji joj najviše odgovara. Sve obimnije intervencije treba odložiti za period nakon porođaja.
Važno je napomenuti da se tokom stomatoloških terapija ne smeju koristiti lekovi koji mogu da izazovu oštećenje ploda poput kodeina, tetraciklina, dijazepama i dr. dok su lokalni anestetici koji se koriste u stomatologiji poput lidokaina, antibiotika na bazi penicilina i dr. potpuno bezbedni za vas i vašu bebu.
Da li je anestezija štetna u trudnoći?
Lokalna anestezija koja se koristi prilikom stomatoloških intervencija apsolutno nije štetna za trudnicu ili bebu. Ukoliko je neophodno popravljanje ili vađenje zuba to se može učiniti uz korišćenje anestezije bez ikakvih kontraindikacija.
Da li je snimanje zuba štetno u trudnoći?
Iako se za rendgensko snimanje u stomatološke svrhe koriste minimalne doze zračenja, preporučljivo je izbegavanje izlaganju rendgenskim zracima tokom trudnoće, posebno u prvih 12 nedelja. U slučaju da je snimanje nužno, može se obaviti ali uz primenu svih zaštitnih mera. Ako je moguće, najbolje je da zube snimite digitalnim rendgenskim tehnikama (radioviziografija), jer su tu zračenja manja nego kod klasičnih rendgenskih uređaja. Kao i za ostale intervencije, najidealnije vreme za ovu proceduru jeste drugo tromesečje, ali ako je reč o urgentnom stanju čije saniranje i dijagnoza mogu sprečiti veće komplikacije, može se raditi i u drugom vremenskom periodu.
Najbolji način da se izbegnu problemi sa zubima u trudnoći je redovno održavanje higijene kako pre trudnoće, tako i u toku trudnoće. Ukoliko planirate trudnoću, savetujemo vam da u vaše planove uključite i posetu zubaru, kao biste na vreme uklonili postojeće probleme i dobili savete.
Tokom trudnoće održavajte higijenu zuba i usne duplje, idite na redovne kontrole – makar dva puta i obavezno se javite zubaru ukoliko osetite bilo kakav problem. Vodite računa o ishrani, izbegavajte slatkiše, unosite dosta kalcijuma i vitamina D, koristite mekšu četkicu da biste smanjili iritaciju desni i redovno menjajte četkicu da biste izbegli skupljanje bakterija.
Pravilna nega i blagovremeno reagovanje mogu otkloniti mnoge neželjene posledice.
Stomatološka ordinacija Jordačević u Nišu obezbeđuje svojim pacijentima usluge visokog kvaliteta zahvaljujući iskusnim stomatolozima i najsavremenijim metodama lečenja, restauracije, nadoknađivanja i ulepšavanja zuba. Ako ste iz Niša i tražite zubara od poverenja, pozovite 062215206 i zakažite Vaš prvi besplatan pregled.
|