Zašto trudnice treba da spavaju na levom boku?

3min
Za kasnije faze trudnoće postoji jedan uobičajeni savet: Zaboravite kako ste navikli da spavate pre trudnoće i naučite da spavate na levom boku. Međutim, zašto je to...

Za kasnije faze trudnoće postoji jedan uobičajeni savet: Zaboravite kako ste navikli da spavate pre trudnoće i  naučite da spavate na levom boku. Međutim, zašto je to tako?



Kako prenosi dr. Linda Burke-Galloway, autor popularne knjige “The Smart Mother’s Guide to a Better Pregnancy“, preporuka za spavanje na levoj strani ima veze sa načinom na koji funkcioniše naš krvotok. Naši organi i tkivo imaju potrebu za kiseonikom kako bi funkcionisali. „Bez kiseonika oni umiru” – objašnjava dr. Burke. Oslabljena krv vraća se u srce iz donjeg dela našeg tela kroz veliku krvnu žilu zvanom Inferior Vena Cava (IVC) koja se nalazi u blizini kičme. Ali, kako beba raste, materica se širi i može pritisnuti IVC žilu i na taj način smanjiti količinu krvi koja teče kroz nju.


“Kada materica pritisne IVC i smanji srčane otkucaje, žena može osećati vrtoglavicu. Snabdevanje krvi kiseonikom kako trudnice tako i bebe se smanjuje“ – kaže dr. Burke, i dodaje – „Srce može ispumpati ono što dolazi u njega, pa ako manje krvi dolazi u srce znači da manje krvi i izlazi iz srca, a pacijent se oseća slabo.”


Kada trudnica u kasnoj trudnoći spava na levoj strani, materica se nalazi nasuprot aorte, i pritišće aortu, a ne IVC. Aorta, koja dovodi kiseonikom obogaćenu krv iz srca u druge organe, ima deblje zidove nego IVC i bolje može izdržati pritisak materice.


Medicinska istraživanja nisu dokazala da spavanje na levoj strani smanjuje rizik od mrtvorođenja, ali je opšte poznato da povećava protok krvi i hranjivih supstanci do bebe koja raste, tvrde medicinski stručnjaci.


Ako trudnica nije takozvani “bočni spavač”, u početku, prilikom pokušaja da ostane na levoj strani može se osećati čudno. Spavanje na desnoj strani je takođe normalno jer većina osoba menja položaj tela i nekoliko puta u toku noći, a spavanje na leđima je položaj koji potencijalno može naneti najviše štete. Kako ukazuje Američka organizacija za trudnice, pored smanjenja krvnog pritiska i smanjenja protoka krvi za majku i bebu, spavanje na leđima tokom trudnoće može prouzrokovati bolove u leđima, probleme sa disanjem i probavnim sistemom, te uzrokovati hemoroide.


Još saveta za spavanje pogledajte u ovom videu:



U kom položaju vi spavate ili ste spavali tokom trudnoće?

Izvor: roditeljstvo.com



Jovanna is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *