Od mahune kakaoa do čokolade
Mahuna kakaoa je nešto veća od naše ruke. Seme iz mahune se odvaja a zatim fermentiše, suši i peče. Nakon ovog postupka dobijamo prepoznatljivo zrno kakaoa. Nakon toga se odvaja ljuska od kakao zrna. Ovako očišćeno zrno se melje dok ne postane tečnost iz koje se razdvajaju čokoladni liker i kakao puter. Čokoladni liker se potom prerađuje do kakao proizvoda u čvrstom stanju ili do omiljene nam čokolade. Preostali ostaci kakao zrna se zatim fino samelju u prepoznatljivi kakao prah koji se dalje može koristiti za napitke ili kolače.
Prava crna čokolada treba da sadrži 50% do 90% čvrste kakao mase, zatim kakao puter i šećer, dok mlečna čokolada sadrži 10% do 50% čvrste kako mase. Bela čokolada ne sadrži uopšte čvrstu kakao masu, nego samo kakao puter, šećer i mleko.
Čokolada je izvor:
-
Gvožđa
-
Bakra
-
Magnezijuma
-
Cinka
-
Fosfora
Crna čokolada i zdravlje
Kakao je bogat biljnim materijama, flavanolima koji potpomažu u zaštiti srca. Crna čokoloda sadrži 2 do 3 puta više flavanola od mlečne. Ove biljne materije podstiču proizvodnju azot oksida u unutrašnjem omotaču krvnih sudova. Azot oksid pomaže relaksaciju krvnih sudova i reguliše protok krvi, a krajnji rezultat je sniženje krvnog pritiska.
Studija koja je našla vezu između krvnog pritiska i visokog unosa kakaoa rađena je u izolovanom plemenu Kuna Indijanaca koji žive na karipskoj obali Paname. Utvrđeno je da ova grupa ljudi veoma retko pati od visokog krvnog pritiska zbog visokog unosa kakao napitka. Tokom ove studije se pokazalo da je smrtni ishod kao rezultat srčanih oboljenja, karcinoma i dijabetesa značajno niži u odnosu na one koji žive u gradskim sredinama.
Kakao i crna čokolada imaju daleko veću paletu antioksidanata od bilo koje druge vrste namirnica što umanjuje oštećenje ćelije, snižava nivo LDL-a (lošeg holesterola) a uvećava nivo HDL-a (dobrog holesterola) te insulinsku osetljuvost. Studije su još pokazale da flavanoli iz kakaoa imaju pozitivan efekat i na kožu jer podstiču dobar protok krvi što je od važnosti u zaštiti kože od sunca. Poboljšanje protoka krvi dovodi do poboljšanja moždanih funkcija u čemu pomaže i prisustvo prirodnih stimulanasa, kao što su kofein i teobromin.
Bez obzira na toliko pozitivnih efekata kakaoa na naše zdravlje, sa čokoladom treba biti obazriv jer je ona pored ostalog bogata i kalorijama. Stoga je od izuzetne važnosti uvek birati crnu čokoladu sa što većim procentom kakaoa u sebi i grickati je umerenim količinama.
Kupovina i skladištenje
-
Birajte crnu čokoladu sa minimum 70% kakaoa da biste dobili što više flavanola. Imajte na umu da što je procent kakaoa u čokoladi veći, gorak ukus je izraženiji.
-
Čokoladu čuvajte dobro zatvorenu na suvom mestu (18°C do 26°C). Nemojte je čuvati u frižideru jer se može pojaviti beli pokrivač koji je rezultat „izlaženja“ šećera na površinu zbog velike vlažnosti. Ova pojava ne utiče na ukus čokolade.
-
Kada se čokolada čuva pravilno, može da traje i do dve godine.
Da li ste znali?
-
Kakao se ponekad tretira alkalima ili procesom koji pojačava ukus ali umanjuje procenat flavanola.
-
Što je procenat kakao u čokoladi veći, uvećava se i sadržaj kofeina.
-
Beli pokrivač od šećera na čokoladi će se skloniti topljenjem čokolade a potom njenim mešanjem i hlađenjem do čvrstog stanja.
-
Čokolada je rezultat teškog rada, neretko jeftine radne snage i dece radnika, kroz intenzivni proces uzgoja, berbe i transporta kakaoa. Čokolada sa oznakom „Fair-Trade“ potvrđuje da je proizvod dobijen uz pošteno zarađenu platu i bez iskorišćavanja dece.
Dijana je nutricionista dijetetičar i mama, član Udruženja Nutricionista Dijetetičara Srbije. Priključite se njenoj Facebook grupi podrške MOGU DA SMRŠAM! Možete je pratiti na blogu Zdravlje na dan