Zaustavite prehladu ili grip na samom startu uz pomoć ovih namirnica 

Promena vremena neretko završi sa prehladom ili gripom. Kada se razbolimo, uz sva pomoćna sredstva i lekove, potrebno je određeno vreme da ponovo budemo potpuno zdravi. Kod nekoga grip prođe...

 

Manje više svi prepoznajemo znakove koji nam ukazuju na mogući razvoj prehlade ili gripa. Primenom sledećih metoda moguće je zustaviti razvoj ovih sezonskih bolesti.

 

Jedite pileću supu!

Naučno je dokazano da domaća pileća supa pomaže u borbi protiv infekcije i upale te da je efikasno sredstvo u pročišćavanju nazalnih šupljina. Kombinacija piletine i mešavine zeleni (šargarepa, peršun i celer) uvećava dejstvo antioksidanata, vitamina i minerala.

 

Obezbedite nutritivne materije!

Kada osetite prve znake slabosti, pojačajte unos vitamina C. Dodavanjem ovog antioksidanta podstiče se imunitet. Svakodnevnoj ishrani dodajte citruse, bobičavo voće, nar, papriku i tamno zeleno lisnato povrće. Ako i niste raspoloženi za kuvanje, ne brinite “smućkajte” smuti i napunite se nutritivnim materijama koje će vam pomoći u ovoj borbi protiv sezonskih bolesti. Imajte na umu da je bobičavo voće bogato antocijaninima koji podstiču imunitet te imaju antimikrobno dejstvo. Paprika i kivi imaju veću koncentraciju vitamina C od citrusa pa ne treba da vas grize savest ako vam limun i pomorandža nisu omiljeno voće. 

 

 

Napravite čaj od đumbira sa medom! 

Svež đumbir sadrži sekviterpen, fitomateriju koja deluje na rinovirus, što je jedan od uzroka prehlade, kao i ciokine koji imaju protivupalno dejstvo.

Med je od davnina uvršten u “pojačivače” imuniteta, što je nauka i dokazala. Otkriveno je da med uvećava T i B ćelije limfocita, antitela i bela krvna zrnca tokom zdravog imunog odgovora. Ako vam je i dosadilo ispijanje čajeva tokom hladnih dana, počastite svoje zdravlje ovom mešavinom.

 

Ne zaboravite na cink i proteine!

Cink je izuzetno važan za pravilno funkcionisanje imunog sistema. Najviše ga ima u mesu, ribi i morskim plodovima. Ukoliko pak naginjete pretežno biljnoj ishrani, povedite računa o njegovom unosu. Raž i sirova golica su najveći izvor cinka iz namirnica biljnog porekla.

 

Jaje snagu daje! 

Jaje predstavlja još jedan dobar izvor cinka. Iako o jajima ne razmišljamo kao o “pojačivaču” imuniteta, kao odličan izvor proteina ima značajnu ulogu u borbi protiv bilo kakvih bolesti.

Kuvano, pečeno ili poširano jaje za doručak ne samo da daje potrebnu energiju da se iznese dan, nego i snagu da se izborimo sa bolestima. 

 

Podstaknite rast dobrih bakterija!

Fermentisana hrana podstiče rast dobrih bakterija te tako uništava loše bakterije i viruse. Jogurt i kefir su bogati probiotskim bakterijama i podstiču njihov rast u crevima. Kiseli kupus pored probiotskih bakterija sadrži i veću koncentraciju vitamina C pa čini savršenu kombinaciju u borbi protiv bolesti. Beli luk je od davnina uvršten među lekovita sredstva zbog svog antibakterijskog i antiviralnog svojstva te ga treba uvrstiti u svakodnevnu isranu, naročito u danima kada vrebaju prehlada i grip.  

 

Uz bakine savete i naučne činjenice još jednom potvrđujemo da stara narodna izreka “zdravlje na usta ulazi” i te kako važi.

 

Dijana je nutricionista dijetetičar i mama, član Udruženja Nutricionista Dijetetičara Srbije. Priključite se njenoj Facebook grupi podrške MOGU DA SMRŠAM! Možete je pratiti na blogu Zdravlje na dan

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *