Statistike kažu da su tri najčešće novogodišnje odluke – da smršam, da počnem da vežbam i da počnem zdravo da se hranim. Kada bolje pogledam, to je zapravo jedna ista želja podeljena na tri dela. Zatim idu želje o većoj plati odnosno ušteđevini, i naravno ljubav.
Na novogodišnjim čestitkama smo kao nikada do sada najiskrenije želeli dobro zdravlje.
zdraviji život je najčešća novogodišnja odluka
source: @thejersey_pothole;
I ako ćemo iskreno, zaista to je i jedino bitno. Ali reći ćete, život nije sačinjen samo od toga da održimo dobro zdravlje. Zapravo život nam svaki dan daje priliku da ga izgubimo, pa samim tim ovo je jedan od najvećih izazova sa kojim smo suočeni, samo što retko kada to tako posmatramo.
Nova godina je rezervisana za spisak želja i odluka. Ne znam da li vi to radite, možda to navodite u svom dnevniku, ili zapisujete u planer, kompjuter, notes, ja sam taj spisak radila u glavi. Bilo mi je važno da postavim cilj, plan gde želim da se krećem, pa sad kud me put odvede videćemo… Davalo mi je sigurnost da ne trošim vreme besciljno. Ali u ovu godinu sam krenula bez plana, odluka i ciljeva.
Zbog čega?
Ova 2020. je pokazala da imati i praviti planove ume biti tako "smešno".
Ne verujem u odluke koje počinju – od ponedeljka, od prvog januara, od Nove godine, od rođendana… Smatram da istinske promene nastaju kada ste spremni za to. Kad jednostavno u trenutku presečete da nešto više ne želite, odnosno da nešto jako želite i spremni ste da radite na tome. Nismo mi roboti (bar ne još uvek) da se programiramo tako lako da od ponedeljka nećemo jesti slatko, slano, nećemo pušiti ili šta god već. Taj naručeni termin nikada nije dugo trajao, bar u mom slučaju.
mnoge od novogodišnjih odluka najkraće traju
soirce: @allepols_art;
S druge strane, možda ste i nešto želeli godinama, ali vas je zateklo eto prošlog petka, a vi niste bili spremni na to, bez obzira što ste to želeli tako dugo i sada ne znate kako se osećate povodom toga niti kako da nastavite i odjednom kup planova padne u vodu. Sigurna sam da vam se to makar jednom u životu dogodilo.
Stručnjaci kažu da mi potcenjujemo vreme koliko nam je potrebno da neku naviku odbacimo ili je prihvatimo. Tako na primer, popularno je mišljenje da nam za to treba u proseku 21 dan. Međutim, studije su pokazale da su nam u proseku potrebna čak oko 66 dana pre nego što se otarasimo stare navike ili prihvatimo novu i tretiramo je kao da je oduvek bila tu.
Uostalom, hteli mi da priznamo ili ne, i to je jedna vrsta pritiska. Svesni smo šta u našem životu ili navikama nije u redu, pa je tu i novogodišnji spisak, da se još jednom podsetimo na to. I ne, ne smatram sebe pesimistom ili "hejterom", naprotiv. Imam nadu i želju za bolje sutra, ali i realnost. Ali ne onu iz časopisa.
Moj posao je takav, da svakoga dana prelistam nad desetine stranih magazina, tekstova, od modne biblije "Vogue" do čak i dnevih novina u regionu. To mi daje dobar uvid u to šta časopisi, posebno ženski, savetuju ženama. Načitala sam se gomile saveta o tome šta žene treba i šta ne, gomilu lista o odlukama koje svaka žena treba da donese…
novogodišnje odluke i ženski časopisi
source: @21before2021;
I ako su nekada ženski časopisi zaista bili revolucionarni, pomagali ženama u emancipaciji, samosvesnost, bili podrška i edukacija, prikaz realnosti kakva žena zaista može da bude, danas su market za frustracije, nedostižne ideale, lažne slike i sne.
U 2020. godini, pored tekstova o koroni i zaštiti protiv virusa, to su pretežno bili tekstovi za vežbe koje možemo raditi kod kuće, frizure koje možemo raditi kod kuće, kako da se oblačimo, šta da skuvamo, koje filmove da gledamo, šta možemo da čitamo, slušamo…
Sve su to bili već poznati naslovi u koje je samo dodato "u vreme pandemije". I shvatila sam da se istovremeno pronalazim u svima, jer ipak sam žena, ali zapravo u nijednom.
koja će vam reč obeležiti 2021?
source: @iowa.iv;
Kako to?
Ništa od toga nije bila zaista moja realnost.
Vežbanje od kuće – super zvuči, ali ja nemam dovoljno prostora.
Kućne frizure – super su ideje, ali nisu baš za moju tanku kosu
Šta da skuvam – Pa neke od tih namirnica nemam ni gde da kupim, a kamo li da ih probam
Meditacija – Već sam probala, ta aktivnost nije za mene, jednostavno moj mozak ne ume da se tako isključi
Šta da obučem tokom pandemije – Više od tri meseca sam radila od kuće, trenerka je bila i moja pižama i svečana haljina. I da, radila sam puno više, posao mi je uzimao skoro ceo dan, sve dok se nisam vratila u kancelariju. O kakvoj tačno košulji i pantalonama govorimo?
Treba da prestanemo da kopiramo tuđe dane, načine života. To ne znači da ostanemo zakopani tu gde jesmo u blatu i da ne poželimo ništa bolje za sebe. Naprotiv. Ali pre nego što želimo da postanemo moderni i poslušamo strane savete, trebalo bi da se zapitamo – šta je od toga izvodljivo kod nas i u mom životu?
Pa zar nam to još treba?
Donošenje novih odluka, želja za novim navikama, životom, ne mora nužno značiti i donošenje nekih velikih stvari.
Ako ipak želite da zadržite duh da će u novoj biti bolje ako nešto promenite na sebi, možete početi i nekim malim stvarima. Na primer, piti više vode na dnevnom nivou, kupovati češće od uličnih prodavaca, pobrinuti se da ostanete u kontaktu sa dragim ljudima, svakog meseca probati neku novu hranu ili gledati novi film… prilagodite te male stvari vašem životu i osećaćete se bolje, a postoji i mogućnost da vas to dodatno motiviše na veće stvari.
Krenite malim koracima. Tako nećete brzo izgubiti svoj fokus. A i nije svako nadaren za planiranje stvari. Nekada i nije tako loše ići kako nas vetar nosi, a i ova 2020 je pokazala da šta god došlo, može se pregurati. Barem ono što je u našoj moći.
Na kraju, cilj svega ovoga nije da prestanemo da želimo stvari i da se nadamo, već da prestanemo da stresiramo sebe. Jer ne zaboravimo da se današnja želja lako može pretvoriti u sutrašnju frustraciju.
A kome to treba?
Autor: Julija, tim sajta NajboljaMamaNaSvetu.com