Pošto “zdravlje na usta ulazi”, evo nekoliko korisnih saveta:
Smanjiti masnoće – ishrana bogata mastima smanjuje sposobnosti imunološkog odgovora na bolesti.
Povećati unos fermentisanih mlečnih proizvoda (jogurt, kiselo mleko, kefir) – bakterije koje se nalaze u fermentisanim mlečnim proizvodima, pozitivno utiču na imuni sistem.
Konzumirati namirnice bogate vitaminima – vitamini A, B, C i E jačaju odbrambeni sistem i štite respiratorne ćelije.
- Vitamin A se nalazi u crvenim namirnicama (cvekla, paradajz, jagoda, višnja), zelenom lisnatom povrću (spanać, blitva, zelena salata) i drugim namirnicama kao što su bundeva i šargarepa.
- Vitamini B kompleksa se nalaze u pivskom kvascu, žitaricama, mlečnim proizvodima, mesu, džigerici, ribi, jajima, leguminozama (pasulj, sočivo, leblebija, soja), voću i povrću.
- Vitamin C je značajan za formiranje interferona – proteina neophodnog za pravilno funkcionisanje imunog sistema. Najveća količina vitamina C se nalazi u citrusima (pomorandža, mandarina, limun). Mnogo ga ima i u kiselom kupusu, a izvesna količina vitamina C se nalazi u svakom voću i povrću.
- Vitamin E je antioksidant koji poboljšava odbrambeni sistem, a nalazi se u nerafinisanim uljima (maslina, suncokret, soja), suvom voću, žitaricama, pšeničnim klicama, špargli i zelenom lisnatom povrću.
Obezbediti unos minerala koji podižu imunitet – cink, mangan, bakar i selen jačaju imuni sistem.
- Cink se nalazi u žitaricama, leguminozama, tvrdim sirevima, suvom voću, semenkama bundeve (golica), mlečnim proizvodima, jajima, mesu, ribi i morskim plodovima.
- Mangan i bakar se pre svega nalaze u suvom voću i leguminozama.
- Selen se nalazi u mesu, ribi, morskim plodovima, jajima, žitaricama, voću i povrću.
Jedan od glavnih principa pravilne ishrane je i raznovrsnost.
Unositi namirnice bogate gvožđem – jedna od osnova jačanja imunog sistema je unošenje dovoljne količine gvožđa da bi se izbegla anemija. Gvožđe se nalazi u leguminozama, pre svega u sočivu, zatim jajima, ribi, džigerici, mesu, a od povrća najviše u spanaću i blitvi.
Odlični su i:
Beli i crni luk – beli luk ima antibakterijska i antivirusna svojstva, dok crni luk pomaže u borbi protiv respiratornih infekcija
Pečurke i med imaju antibakterijska i antivirusna svojstva.
U zimsko doba na raspolaganju je manji izbor namirnica, što otežava nastojanje da se ojača imunitet. Taj “nedostatak” se može nadoknaditi upotrebom raznog bilja i začina kao što su:
- Ehinacea – dokazano pojačava imunitet, sprečava ili smanjuje intenzitet respiratornih infekcija gornjeg trakta.
- Ginseng – ima antiinflamatorno (protivupalno) i antikancerogeno svojstvo. Klinička istraživanja su pokazala da ginseng poboljšava imune i moždane funkcije, kao i da pozitivno utiče na stanja vezana za dijabetes.
- Đumbir – ima moć da smanjuje upalne infekcije.
- Turmerik (kurkuma) – sadrži kurkumin koji ima antioksidantna, antibakterijska i antiinflamatorna svojstva.
- Ginko biloba – sadrži antioksidante koji štite organizam od oštećenja izazvanih slobodnim radikalima.
- Reiši gljiva – popularna biljka u Kineskoj medicini koja jača imuni sistem.
- Mačija kandža – biljka koja raste u Poslednja istraživanja potvrđuju da ima svojstvo izuzetnog stimulatora imunog sistema.
Postoji mnogo “moćnih” recepata za jačanje imuniteta, izdvojićemo dva koja možda nisu toliko uobičajena u našem narodu:
- Kurkuma se najviše koristi u istočnoj kuhinji, a po ajurvedi je jedan o važnijih lekova.
Najjednostavniji način pripreme kurkume za jačanje imuniteta je sledeći: jednu punu kašiku kurkume pomešati sa 100g meda, držati u staklenoj flaši sa poklopcem. Svaki dan uzimati kašiku smese ili je rastopiti u vodi, prohlađenom čaju ili mleku. - Đumbir još uvek nema veliku primenu u našoj kuhinji. Zbog mnogobrojnih pozitivnih uticaja na organizam, đumbir se može koristiti na razne načine. Preparat koji jača imuni sistem se pravi od tri moćna sastojka, meda (300g), limuna (3 komada) i đumbira (oko 2 cm korena). Skinuti koru sa limuna i đumbira, iseći na manje komadiće te samleti u blender, dodati med pa sve dobro izmešati. Držati u staklenoj flaši sa poklopcem, a čuvati u frižideru. Svaki dan uzimati 1 do 2 kašike, samo ili razmućeno u vodi.
“Bolje sprečiti, nego lečiti!”
Autor: Dijana Radetić, nutricionista i mama Dijana za sebe kaže: “Ja sam nutricionista koji voli da kuva i da šije. Živim iste principe koje zagovaram i preporučujem drugim ljudima, a sve savete dajem iz ličnog iskustva. Moji recepti nisu neka velika otkrića u kuhinji, ali jesu trud koji omogućava da od istih namirnica koje koristimo u svakodnevnim obrocima, napravimo nešto što će izgledati drugačije, biti poznatog ukusa ali zdravo.” Još njenih recepata i saveta pronaćićete na linku Saveti i zdravi recepti. Kontakt: zdravljenadan@gmail.com Telefon: 061 2369 777 Možete je pratiti na blogu Zdravlje na dan |