Kada treba početi sa negom?
Zubi koji su tek iznikli najosetljiviji su i najlakše se kvare, pa je nephodno da čim izniknu otpočnemo sa njihovom negom. Pre nego što dostignu svoju punu veličinu, zubi se peru uz pomoć gaze. Parče gaze obmotavamo oko prsta, umačemo u kamilicu i traljamo zubiće. To treba činiti nakon svakog bebinog obroka.
Kada je vreme za kupovinu četkice?
Kada zubi narastu otprilike do svoje polivine, treba nabaviti četkicu. Svi zubi kod deteta niknu otprilike do 30. meseca i tada dete treba već da bude potpuno naviknuto na njihovu redovnu negu. Kupujte četkice koje odgovaraju uzrastu deteta, srednje tvrdoće, a vodite računa i o bojama, obliku i uopšte njihovom celokupnom izgledu, jer će četkice sa nekim interesantim detaljima biti zanimljive i bebama, pa će ih lakše prihvatiti.
Ishrana
Kada dete žvaće čvrstu hranu pročiščava zube, dok se mekana hrana lepi na njih i tako izlaže zube štetnim bakterijama. Zato je pranje zuba potrebno otpočeti odmah nakon njihovog nicanja.
Što se izbora namirnica tiče, deca treba da jedu hranu bogatu mastima, belačevinama, vitaminima i ugljenim hidratima. Masti štite zube od pojave karijesa, dok su vitamini važni jer sprečavaju oboljenja desni.
Detetov jelovnik treba da bude raznovrstan i da, pre sveta, obuhvata razne vrste voća, povrća, žitarica, zatim jaja, ribu, meso i mleko.
Koje se namirnice ne preporučuju?
Veoma je bitno da u pripremi hrane dodavanje bilo kakvih šećera bude minimalno. Uveče i noću bebama ne treba davati zaslađene čajeve ili sokove koji sadrže puno šećera. Umesto toga, voda će biti najbolja. Ona i onako najbolje utoli žeđ. Šećer je neprijatelj zuba pa ga treba izbegavati, odnosno njegovo prisustvo u ishrani male dece treba da bude ograničeno. Za zube su naročito opasne bombone, karamele, lizalice. Jako štetan uticaj na zubnu gređ imaju i gazirana pića.
Dete koje se od malena navikne na hranu bez velike koncentracije šećera, biće Vam zahvalno kada odraste, jer ste u detinjstvu sačuvali zdravlje njegovih zuba i pomogli da ima tu dobru naviku da zbog zuba, ali i zbog svog opšteg zdravlja vodi računa šta jede.
A šta ćemo sa cuclom varalicom?
Ukoliko dete koristi varalicu, kupujte mu anatomske laže koje su najbolje usklađene se vilicom kakvu imaju deca u tom razdoblju svog razvoja. Mnogi roditelji prave veliku grešku umakanjem varalice u med, šećer i druge slatke stvari. To nemojte da praktikujete, jer, kao što već rekosmo, šećer je veoma štetan za zube.
Prvi odlazak kod stomatologa
Još dok budete u drugom stanju, poseta zubaru treba da bude obavezna, jer je tada Vašim zubima neophodna pojačana nega. Saveti stomatologa pomoći će Vam da sačuvate zdravlje zuba.
A kada se beba rodi, ako postoji bilo kakva nedoumica, odvedite je kod zubara. Ukoliko je sve u redu, pre prvog rođendana poseta stomatologu nije neophodna. Nakon što dete napuni 15 meseci, a do tada će većina dece već dobro savladati i veštinu hodanja, odvedite ga na stomatološki pregled. Ovaj pregled je važan, koliko zbog zdravih zuba Vašeg deteta, toliko i zbog njegovog navikavanja na „tetu (ili čiku) u belom mantilu“. Svaki dobar zubar znaće da sa detetom uspostavi odgovarajući odnos. Takav da će vremenom dete steći poverenje u svog zubnog lekara i shvatiti odlazak u ordinaciju kao nešto korisno, nešto što će mu sačuvati zdravlje i pomoći mu da normalno „poraste“.
Šta ako se desi nezgoda?
Kada beba uđe u fazu puzanja, a nakon toga načini i svoje prve korake, nezgode postaju učestalije. Svako dete je radoznalo, ali u tom svom „istraživačkom“ periodu je i dosta nespretno, pa je pojačana i opasnost od udaraca, ogrebotina i sličnih naizgled bezopasnih povreda. Ukoliko dođe do povrede usta, bez obzira koliko je ona na prvi pogled bezazlena, obraćanje stomatologu treba da bude obavezno.
Autor: Dragan Antić, tata