Svako želi da mu dete bude uspešno, ali veliki deo uspeha su i empatija, ljubaznost, velikodušnost. Pa kako da roditelji odgajaju pristojne male ljude koji imaju poštovanje i za druge? Psihologija već ima dosta saveta o tome kako odgajati srećnu decu ali novo istraživanje ima i jedan neočekivan predlog – vodite decu u što više muzeja.
Neverovatna moć divljenja
Sigurno se pitate kakve veze ima gledanje slika sa odgajanjem empatičnog deteta. Muzeji deci pomažu da bogate rečnik, uče ih o kulturi, ali kako ih čine ljubaznijima? Sudeći po novom istraživanju objavljenom u žurnalu Udruženja za psihološke nauke ključ je u divljenju.
Do sada je bilo jasno da iskustvo divljenja može da pomogne odraslima. Osećati se malim ispred stvari koje su veće i značajnije od vas – bilo da je Mona Liza, Rađanje Venere ili Ukrotitelj zmija – ima tendenciju da uguši uzdignuti ego i učini ljude poniznijim, ljubaznijim i opuštenijim. Ovo najnovije istraživanje je pokušalo da proceni da li će divljenje imati isti efekat i na decu.
Moć divljenja je neverovatna
Da bi ovo shvatio, istraživački tim je zamolio 159 volontera uzrasta od 8 do 13 godina da pogledaju kratke filmske isečke. Neki od ovih klipova su bili neutralni, drugi veseli, a treći izazivaju divljenje. Istraživači su zatim zamolili decu da odrede koliko stavki sa spiska hrane treba donirati ugroženim porodicama. Alternativno, deci je data mogućnost da poklone svoju nagradu za učešće u istraživanju – kartu za lokalni muzej – izbegličkoj porodici.
„Deca koja su gledala video koji izaziva divljenje izabrala su 50 odsto više hrane za doniranje od dece koja su gledala klip koji izaziva radost i više nego dvostruko više stvari od dece koja su gledala neutralni snimak. Kod ove dece je i verovatnoća da će donirati svoje ulaznice za muzej bila 2 do 3 puta veća nego kod druge dece”, prenosi blog Udruženja za psihološke nauke.
Deca su, ispostavilo se, velikodušnija nakon što se osete malima, baš kao i odrasli. „Divljenje, estetska i moralna emocija, pomaže društvima da cvetaju čineći decu velikodušnijom“, komentarišu autori istraživanja. „Naše istraživanje je prvo koje pokazuje da umetnost koja izaziva divljenje može izazvati veću želju za socijalizacijom kod dece.“, dodaju oni.
Posetite najbliži muzej
Traženje osećaja divljenja u svakodnevnici
Roditelji verovatno neće moći da pretražuju Netflix sa „deca + divljenje“ (iako bilo koji dokumentarac o prirodi koji je radio Dejvid Atenboro (David Attenborough) nikada nije loša opcija). Ali, uvek mogu da odu u bilo koji najbliži muzej umetnosti kako bi svojoj deci pružili zagarantovanu dozu divljenja. Čak i ako je to logistički izazov za vašu porodicu u ovom trenutku, druga istraživanja sugerišu da jednostavno traženje onoga što izaziva divljenje u svakodnevnom životu može povećati našu percepciju istog i pružiti sve navedene prednosti.
Suština je da podsticanje vaše dece da primete i cene veličinu i veličanstvenost sveta oko sebe neće samo ojačati njihovu vizuelnu i čulnu percepciju. Najnovija istraživanja pokazuju da će ih podstaći i da budu skromna, ljubazna i brižna. I to je, za mnoge roditelje, prava definicija odgajanja uspešne dece.
Koliko ste muzeja posetili sa decom?