Znaci za uzbunu kod hranjenja beba i male dece

Jedna od najčešćih boljki roditelja jeste da njihovo dete ne jede dobro, ne jede kašice, neće da pređe na komade ili sve to zajedno. Naravno, roditelji se odmah uplaše. Ali, nije svaki problem...

 

1. Beba odbija kašice i bebi hranu 

Nisu sve bebe lubitelji kašica, i ne jedu sve bebe količinski isto te je normalno da neke sliste teglicu u cugu dok druge neće pojesti ni pola. Ali, ako beba konstantno odbija hranu i čak postane razdražljiva kada vidi bebi hranu, to je obično znak da se nešto više dešava i da beba možda ima senzornu osetljivost. Trebalo bi da jede kašice najkasnije do osam meseci. Budite strpljivi i uporni i potražite stručnu pomoć po potrebi – proverite da li je bebi potreban tretman senzorne integracije.  

2. Beba odbija krupniju hranu 

Kada beba odbija kašice tj izblendiranu hranu, roditelji probaju da detetu daju hranu u komadima. To je sasvim u redu i preporučljivo. Ali, ako beba odbija piree zbog teksture, verovatno joj se neće svideti ni banana i avokado npr. Ako je to slučaj kod vas, probajte prvo nešto suvlje. Ako beba i dalje odbija svu hranu, onda je to jasan znak da se nešto ozbiljnije dešava i da treba da se posavetujete sa vašim pedijatrom.

3. Beba se konstantno zagrcne i „davi“ čim vidi, pipne ili ukusi piree i/ili krupniju hranu  

Normalno je da se beba povremeno zagrcne prilikom probanja nove hrane, ali ako se to dešava baš svaki put, to je dobar pokazatelj da je beba preosetljiva na različite teksture. Izložite bebina čula raznim teksturama, dajte joj da pipa/oseti različite stvari – meke, tvrde, hrapave, nežne itd. Malo po malo, trebalo bi da se navikne na razne teksture. Zapamtite samo da bebe ispituju rukama ali i ustima, dozvolite joj da „proba“ razne stvari.

4. Beba se konstantno zagrcne, pljuje hranu ili se davi kada god proba da žvaće ili guta hranu

Ovde je važno razgraničiti jer kada se davljenje ili pljuvanje hrane dešava pošto je dete počelo da jede, to može biti pokazatelj da dete ima problem da koordiniše žvakanje i/ili gutanje. Probajte da pomognete detetu uz par jednostavnih oralnih vežbi – pokazujte mu kako da pomera jezik, perite zube četkicom za decu kako bi vežbalo pomeranje jezika, pravite razne grimase ustima i neka vas dete imitira, neka dete uči da pije na slamčicu, dajte mu hranu koju može da „gnjavi“ u ustima kao npr. hleb. Neka deca vole i samostalnost pa vežbajte u tom pravcu.

Da li ste znali da su „pouč“ pakovanja jedan od načina da dete aktivno uključite u jelo i tako mu pomognete da razvija samostalnost? Probajte voćne piree Nutrino – zdrave, ukusne i u pouč pakovanju koje je praktično za nošenje i konzumaciju van kuće, u prirodi, u parku, u školi itd. Oni predstavljaju zdravu voćnu užinu i dolaze u raznovrsnim voćnim kombinacijama sa voćem, voće sa žitaricama, voće sa keksom i mlečna kombinacija sa sirom ili pavlakom. Ovakvo pakovanje omogućava jednostavnu konzumaciju jer dete može jesti bez mamine pomoći.

 

Nutrino voćni pirei u pouč pakovanjima

 

5. Bebu zanima samo dojenje (ili formula) posle osmog meseca 

Najkasnije do osmog meseca, beba bi trebalo da pokaže nekakvo interesovanje za hranu (kašice, meku hranu ili komade svejedno). Morate biti uporni i istrajni.

6. Beba ni ne pokušava da se sama hrani 

Ponekad deca ne mogu da koordinišu pojedine radnje i, naravno, ne treba ni očekivati od šestomesečne bebe da potpuno sama jede. Ali, obratite pažnju ako dete koje bi moglo da samo uzima hranu, neće to da radi. To znači da je naviklo na hranjenje ali to nije nešto što želi samo da radi, pa ne pokazuje nikakvu inicijativu da stavi hranu u usta. Podstičite samostalno jelo, ohrabrujte dete da samo uzima hranu i stavlja usta, da samo jede užinu, da pije na slamčicu itd.  

7. Beba jede isključivo sa zanimacijama tj. skretačima pažnje 

Ako beba ili malo dete jede samo ako mu se pažnja skrene telefonom/tabletom, televizorom ili roditelj mora da igra pored stola, to je pokazatelj da detetu nedostaje unutrašnja motivacija da jede. To je znak da se nešto ozbiljnije dešava. Starija deca mogu da zapadnu u ovu zamku iz raznih razloga, ali bebama koje nikada nisu jele na drugi način će trebati pomoć da se ritual jela unormali. 

8. Beba ne stavlja igračke ili stvari koje nađe u usta 

Svaki roditelj bi se verovatno pohvalio činjenicom da mu dete ništa ne stavlja u usta od raznih predmeta. Na prvu, to se i čini super, ali postoji razlog zašto bebe to rade. One se tako upoznaju sa svetom i izlažu čula raznim teksturama, grickanje im pomaže i da razviju pokrete usta – mišiće brade i usta koji su im neophodni za jelo. Tako počinje i vežba žvakanja. Ako vaše dete to nikada nije radilo ili primećujete neki drugi znak za uzbunu od navedenih, verovatno postoji neki skriveni razlog 

 

Mitovi (ili izgovori) za neke probleme sa jelom kod dece

1. Beba nema zube! 

Mnogi roditelji će reći da dete ne jede jer nema još sve zube. Iako zvuči kao logična stvar, NIJE! Zapamtite – bebama i maloj deci nisu potrebni zubi da bi uspešno jela! Deci mogu da počnu da rastu zubi u bilo kom periodu između 6 i 14 meseci. I to prednji zubi prvo!

Verujte da su njihove desni toliko jake da mogu sasvim lepo da žvaću sa njima, upravo na mestima gde će biti kutnjaci koji se mogu pojaviti i posle godinu dana. Bebe su rođene da jedu bez zuba. Postoji, međutim, hrana koju ne bi trebalo da jedu jer su im za to potrebne napredne veštine žvakanja (koštunjavo voće, zelena salata, tvrdo meso itd.). Određena hrana je opasna jer mogu da se zadave (grožđe, kokice itd.). Ali, osim toga, bebe mogu da jedu raznovrsnu hranu i bez zuba.

2. Ma prerašće to! 

Ovo se može često čuti od roditelja i to ne samo od onih čije su bebe manje od 15 meseci već i od onih čija deca imaju 2, 5 ili 8 godina! I dok nešto može biti faza, ako imate osećaj da nešto stvarno nije u redu, obratite se lekaru i ne prihvatajte objašnjenje da će to samo prerasti! Ako dete gubi na težini i ne razvija se pravilno, veći znak od toga vam ne treba.

 

Imajte na umu da je potrebno da vaše dete pokazuje nekoliko navedenih znakova za uzbunu i to duže vreme da biste pomislili da postoji problem. Kod većine dece ih nema već je potrebna samo upornost i istrajnost. Neku hranu je potrebno da dete proba i do 20 puta kako bi je prihvatilo, ne odustajte. Dajte bebi vremena, ali ako ne jede nikakvu čvrstu hranu do 9 meseci i ništa ne žvaće do 11 meseci, porazgovarajte sa pedijatrom i uradite osnovne analize. Svakako, ako osećate da treba da potražite pomoć, uradite to, nećete se pokajati.

 

Tekst je napisan u saradnji sa brendom Nutrino koji vašoj bebi nudi proizvode najvišeg kvaliteta. 

 

Pročitajte i:

Primeri rasporeda hranjenja beba tokom prve godine (od 6 do 13 meseci) 

Kako da uvedete ñvrstu hranu u ishranu bebe u par lakih koraka 

 

O brendu Nutrino:

Iza brenda Nutrino stoji BFF – Baby Food Factory, nova fabrika sa najmodernijim postrojenjima, čija je briga o pravilnoj i zdravoj ishrani deteta jedan od najvažnijih zadataka. Proizvodnja Nutrina zadovoljava najsavremenije svetske standarde, a sirovine koje koriste su vrhunskog kvaliteta i od sertifikovanih dobavljača. Nutrino stalno radi na inovacijama kako bi ponudio vašoj bebi proizvode najvišeg kvaliteta u smislu organoleptičkih i senzornih karakteristika, fizičko-hemijskih vrednosti, visokih mikrobioloških kriterijuma, odsustva zagađivača i pesticida ili bilo koje druge vrste supstanci koje mogu ugroziti zdravlje beba.

 

Nutrino je tu da pomogne svakoj mami u njenoj najlepšoj ulozi i najvažnijem pozivu na svetu, jer u Nutrinu uživaju sva deca, a svaka mama prepoznaje sigurnog saveznika koji nudi najbolje za njeno dete.

 

Više informacija na: nutrinobebe.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *