Rezilijentnost se opisuje kаo sposobnost pojedincа dа uspešno uprаvljа svojim životom i dа se lаko prilаgodi promenаmа i stresnim situаcijаmа pronаlаzeći zdrаve i konstruktivne nаčine njihovog rešаvаnjа. Jednostаvnije rečeno, to je nаše umeće opstаnkа, nаšа sposobnost dа se povrаtimo nаkon nekog trаumаtičnog i teškog dogаđаjа i ponovo budemo srećni i uspešni.
Svi mi možemo da postanemo rezilijentni i na isti način možemo da pomognemo i našoj deci da postanu rezilijentna. To je proces koji se zasniva na ponašanjima, mislima, postupcima, koji se može naučiti u svakom periodu života. Evo najvažnijih saveta Američke psihološke asocijacija (APA) za izgradnju rezilijentnosti:
Gradite odnose sa drugim ljudima
Naučite vaše dete kako da stiče prijatelje, učite ga saosećanju i empatiji, da razmišlja o problemima i patnjama drugih ljudi. Podstaknite ga da se pokaže kao dobar prijatelj kako bi i ono samo imalo prave prijatelje.
Izgradite jak oslonac kako biste ga podržali kada naiđe na razočarenje. Obratite pažnju da nije samo i izolovano jer odnosi sa drugim ljudima jačaju rezilijentnost.
Slika: waternclay/flickr.com
Pomozite sebi pomagajući drugima
Neka dete oseti da je i njegova mala pomoć za nekoga velika, da nekome pravi razliku u životu. Uključite ga u volonterske akcije koje odgovaraju njegovom uzrastu ili mu vi tražite pomoć u nekim zadacima koje ono može da obavi. Razgovarajte sa detetom o načinima na koje ono može da pomogne drugoj deci u školi i sl.
Slika: Stojan Maleš, ponosan tata, osnivač tehnomagazine.com i bloger na stojanmales.blogspot.com
Brinite se o sebi
Budite primer detetu i naučite ga koliko je važno da odvoji vreme za zdravu ishranu, aktivan život ali i odmor. Pokažite mu da nije potrebno organizovati svaki sekund života, već da treba uživati i u slobodnom vremenu. Stvarno se opustiti.
Osoba koja se brine o sebi ali i zna kako da se zabavi postiže ravnotežu koja pomaže da se lakše prevaziđu stresni momenti i dani.
Slika: takebackyourhealthconference/flickr.com
Širite optimizam
Kada dete naiđe na probleme, pomozite mu da na njih gleda u širem kontestu. Pomozite mu da shvati da postoji budućnost izvan sadašnje situacije i da ta budućnost može da bude veoma lepa.
Ovaj optimistički pogled na stvari će detetu omogućiti da se skoncentriše na lepe stvari u svom životu čak i u najtežim trenucima.
Slika: JarleR/flickr.com
Korak po korak do cilja
Naučite dete da sebi postavlja realne ciljeve kao i da ka njima ide korak po korak obraćajući pažnju na svaki uspeh. Cilj je da dete usmeri pažnju na ono što je postiglo a ne na ono što još nije uspelo da uradi.
Ovo će mu pomoći da postane rezilijentno i ne odustaje kada naiđe na prepreke.
Opširnije u tekstu Naučite decu kako da zadaju sebi ciljeve
Učite dete da pozitivno posmatra sebe
Prođite zajedno sa detetom kroz trenutke u kojima je ono prebrodilo neku prepreku, pomozite mu da shvati da su sve te prepreke na koje je naišlo doprinele da ono danas bude jače i spremnije za nove izazove. Pomozite mu da veruje u sebe, u svoju sposobnost rešavanja problema i donošenja pravih odluka.
Naučite ga i da život gleda kroz humor, da se smeje samom sebi. I istaknite koliko su njegove lične karakteristike važne za sreću cele porodice.
Slika: adwriter/flickr.com
Pokažite detetu kako da upozna sebe
Najviše učimo o nama samima kada naiđemo na poteškoće i probleme.
Pomozite vašem detetu da primeti kako neka situacija može da mu pokaže kako je ono pametno, snalažljivo, kreativno, jako i sl. Razgovarajte o tome šta je dete naučilo u određenoj situaciji i sl.
Slika: FUMIGRAPHIK-Photographist/flickr.com
Prihvatite činjenicu da su promene deo života
Deca i tinejdžeri se generalno jako plaše bilo kakvih promena.
Pomozite detetu da promene vidi na drugi način, kao sastavni deo života u kome novi ciljevi zamenjuju one već dostignute i sl.
Slika: Lupe Clemente/flickr.com
Uspostavite dnevnu rutinu
Rutina deci pruža osećaj sigurnosti, naročito najmlađima.
Njima su posebno potrebne svakodenvne redovne aktivnosti kako bi znali šta da očekuju u kom trenutku. Podstaknite razvoj rutine kod vašeg deteta.
Slika: Patrick/flickr.com
Pravite pauze
Konstantna briga oko svega i svačega je veoma štetna za sve nas. Učite zato dete da se skoncentriše i na druge stvari osim one koja ga brine. Budite prisutni i svesni stvari koje bi mogle da ga uznemire (vesti, razgovori koje slučajno čuje i sl.) i obratite pažnju da im ne bude izloženo.
Zamenite ih kreativnim pauzama kako bi se dete opustilo i uvek imalo alternativu.
Slika: Adrian Fallace Design & Photography/flickr.com
Koji od ovih saveta je po vama najvažniji? Da li ih vi primenjujete u odgajanju vašeg deteta?