Kako biste što bolje pripremili dete za uspeh u školi potrebno je da ga dovoljno osamostalite. Možete mu pomoći na različite načine, pre svega tako što ćete se osigurati da je usvojilo kulturno-higijenske i radne navike. Evo najvažnijih stvari koje svaki školarac treba da zna:
Oblačenje i higijena
Pustite dete da se samo obuče, obuje, umije, opere zube, počešlja, upotrebljava WC i strpljivo sačekajte da to obavi do kraja. Da bi vam ovo uspelo potrebno je da mu date dovoljno vremena, npr. probudite se ranije kako bi dete moglo da obavi svu rutinu na miru.
Slika: Girl Like The Sea/flickr.com
Užina
Podsetite ga da uzme jednostavni obrok kod kuće i ponese ga za užinu. Na ovaj način ćete navići dete da sa sobom ima zdravu hranu i neće morati da kupuje prvu stvar na koju naiđe na odmoru ili van kuće.
Slika: Bruce Tuten/flickr.com
Otvaranje vrata
Budite sigurni da dete zna da zaključa i otključa vrata a obavezno mora da zna kome sme da otvori vrata kada je samo kod kuće.
Slika: dewitt/flickr.com
Upotreba telefona
Naučite dete kada i kako može da koristi telefon. Treba da bude spremno da nazove roditelje na posao ili da u slučaju neke nezgode nazove komšije ili rođake.
Slika: Jason Lander/flickr.com
Osnovni podaci
Proverite da je dete zapamtilo osnovne podatke o sebi i svojoj porodici – adresu, broj telefona, ime roditelja, gde rade.
Slika: woodleywonderworks/flickr.com
Gledanje na sat
Dete koje kreće u prvi razred treba što pre da zapamti ili prepoznaje bar položaj kazaljki na satu u vreme kada treba poći u školu. U drugom razredu dete treba polako da uči i kada se tokom dana dešavaju druge stvari, npr. vannastavne aktivnosti. Kako dete raste, potrudite se da zna vreme svojih aktivnosti.
Slika: Tim Pierce/flickr.com
Odlazak u prodavnicu
Omogućite detetu da nauči da ode samo u prodavnicu i kupi 2-3 sitnice. Ono na ovaj način stiče samostalnost i sigurnost upoznavajući istovremeno i vrednost novca.
Slika: Hobbies on a Budget/flickr.com
Razgovori o strahovima
Pružite detetu sigurnost da može da vam kaže sve što ga brine ili plaši u situacijama kada je samo bez vas.
Slika: Caden Crawford/flickr.com
Kome da se obrati za pomoć
Proveravajte kroz razgovor koliko vaše dete zna o opasnim situacijama i kome se može obratiti za pomoć kada je samo, uplašeno ili u opasnosti. Važno je da ne plašite dete, već ga jačate i pomažete mu davanjem osnovnih informacija (npr. kog komšiju da pozove).
Slika: deleted.scenes/flickr.com
Da radi domaći na određenom mestu
Poželjno je svakodnevno se baviti detetom, i to u ono vreme kada će inače raditi domaće zadatke, tako će steći naviku da u određeno vreme sedi i radi uz roditelja. To uvek mora da bude na istom mestu, gde će biti detetov miran kutak za učenje.
Slika: seeveeaar/flickr.com
Zauzimanje za sebe
Podstičite dete da razgovara sa vama, pretpostavlja i samostalno zaključuje šta je sve važno da zna i može da uradi samostalno. Obavezno ga učite i kako da se zauzme za sebe.
Slika: Girl Like The Sea/flickr.com
Koliko je samostalno vaše dete?