Porodica u karantinu: Rad od kuće uz decu i partnere. Da li mi to možemo? 

3min
Trebalo bi da budem srećna što je briga oko našeg rada od kuće moj najveći problem. Moja porodica je zdrava u trenutku kada je nekoliko stotina hiljada ljudi zaraženo smrtonosnim virusom. Imamo...

Uprkos svemu, potrebni su mi pomoć i empatija. 

Rad od kuće mi nije nepoznat. Radila sam od kuće zajedno sa mužem dok nam je sin išao u školu. To je rasterećen rad jer se mi fokusiramo do te mere da zaboravimo da smo supružnici. Radila sam od kuće i kada je muž bio u kancelariji a sin bolestan. To je bila situacija koja je podrazumevala mnogo crtaća i ne mnogo efikasnog rada za mene. Razumećete o čemu pričam, jer je dete bilo bolesno. Mnogo puta sam radila od kuće vikendima, dok su se njih dvojica igrali, šetali, zabavljali se. Ovo je, doduše, prva situacija, kada muž radi u izmeštenoj kancelariji kod kuće, sa svim rokovima, pozivima i sastancima na daljinu, a sin je na školovanju od kuće – do daljnjeg. Izgubila sam razum već prvog dana karantina toliko da sam vikala čitavih sat vremena. 

Sinu je dosadno. Suprugu treba moj miš i dodatni kabl, koji je kod mene. Sin želi drugi doručak. Drugom sinu, sa titulom supruga, smeta loša internet veza. Mlađi sin želi tablet. Stariji sin – suprug, se žali na muziku koju sam pustila, moli me da stavim slušalice. Psa treba prošetati. Šta ćemo jesti za ručak? Šta ćemo za užinu? Sad svi na “mute” jer imam sastanak, a internet nam je loš i veza neprekidno puca, i svi treba da se sklone jer ne mogu da se skoncentrišem.  

Brine me činjenica da se možda ja jedina borim sa netrpeljivošću svakodnevno. Brine me moj kratak fitilj, i činjenica da me po prirodi ne drži mesto, a suočavam se sa karantinom kome se ne vidi kraj, a smetaju mi i dva bića sa kojima živim, iako ih volim do besvesti. Zastrašuje me čitav scenario.

Čula sam da u inostranstvu bebisiterke i dalje rade, jer su se određene kompanije postarale za to, kako bi zaposleni koji su kod kuće mogli efikasno i nesmetano da obavljaju svoje zadatke kao i do sada. U slučaju da vaša kompanije nije u mogućnosti da vam obezbedi čuvanje ili vi niste u finansijskoj situaciji da priuštite čuvanje, našla sam par oprobanih saveta koji bi mogli da pomognu. Jer posao, mora da se nastavi.

1. Napravite zajednički raspored

Ukoliko već znate kada ćete imati sastanke i pozive, dogovorite se sa partnerom i napravite raspored, tako da bi jedan od vas mogao da uskoči i održava mir u kući dok je drugi na pozivu. 

Razgovarajte i jasno objasnite vaše poslovne planove, kako biste jedno drugom omogućili nesmetano funkcionisanje. Budite fleksibilni koliko god možete. 

Moja prijateljica je to naučila na teži način, odnosno kroz veliki broj “pokušaja i promašaja”, jer i ona i suprug rade od kuće. Nezgodno je kada jednom od vas treba duži period mira, u smislu par sati efikasnog rada, jer će jedan morati da uskoči da se brine o detetu i da zanemari svoje poslovne obaveze. Ali sve se da nadoknaditi. 

<===End of Page===>

2. Objasnite deci šta mogu da očekuju 

Deci morate i možete otvoreno da kažete koliki vas obim posla čeka. Recite im “sada mama/tata mora da radi, biću sa tobom za pola sata”. 

To podrazumeva da će tada gledati crtaće ili igrati igricu, ali im stavite do znanja da to neće raditi celog dana. Nakon što završite poslovne obaveze bićete sa njima i radićete nešto zajedno. Osmislite zajedničke aktivnosti, koje će pored zabavnog imati i edukativni karakter. 

3. Obezbedite jedni drugima potrebni prostor

I onda kada imate pripremljen i organizovan raspored, deca će u nekom momentu, kada vi radite, tražiti pomoć/pažnju, isključivo od vas. Tada vaš partner mora da ih animira, jer ipak ste u karantinu, kretanje je ograničeno. Idealno bi bilo kada bi se fizički razdvojili, svako u svojoj sobi. Doduše, svi znamo da je većini prostor ograničen i da nemamo velike stanove, te se potrudite da sarađujete kako bi kuća bila mirna, a posao završen. 

4. Radite uveče ili rano ujutru. 

Roditelji koji imaju bebe ili baš malu decu nemaju mnogo mogućnosti niti prilike da puste decu da se zaigraju sama. Mnogi moji poznanici, koji su “frilenseri” ili “radnici u pidžami” i imaju malu decu, kažu da je najbolje raditi ili uveče kada dete zaspi, ili rano ujutru pre nego što se dete probudi. 

5. Potrudite se i da uživate

Karantin nam je doneo ono što nam je falilo. Napokon smo, za razliku od ostalih radnih dana, pored dece.  Napravite pauzu i igrajte se sa njima. Pravite kuću od kockica, ili slažite slagalice, ili uspomene.  

Deca će se sećati ovog perioda, pa neka im barem ostane lepa porodična uspomena, bez obzira na to koliko je ovaj period strašan za sve. 

 

NEWSLETTER

Prijavite se za newsletter i sve novosti, zanimljive informacije i primamljive ponude za mame stizaće direktno u vaš inbox.

Upišite vaš mejl OVDE

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *