Gde i kada na put sa malim detetom

3min
Kada dete može početi da putuje? Gde otići? Da li vozom ili autom? Danas su pedijatri saglasni da deca mogu putovati bilo gde i bilo kada. Prihvatite naših par saveta i spremite se da...

Kada dete može početi da putuje? Gde otići? Da li vozom ili autom? Danas su pedijatri saglasni da deca mogu putovati bilo gde i bilo kada. Prihvatite naših par saveta i spremite se da uživate.



U planiranju putovanja i oranizaciji prtljaga imajte u vidu da dete treba da zadrži i na putu sve svoje navike, a koje se tiču ritma spavanja i buđenja, ishrane, upotrebe predmeta ili igračaka za koje je vezano. Podudaranje putovanja sa osetljivim fazama kao što su prelazak na čvrstu hranu, prvi zubići ili odvikavanje od pelena, ne bi trebalo da predstavlja veći problem. Uvek se mogu prevazići razne situacije i dešavanja i naći prava rešenja. Naravno roditelji moraju da prilagode satnicu i program detetovim potrebama, i da naprave neke manje ustupke. Ukoliko ispoštujete njegove potrebe, mališan će vam biti najbolji saputnik.


Gde i kada?

Zdravo dete može ići bilo gde. Dobro se prilagođava svim klimatskim i ambijentalnim promenama.


Dete na moru

„ Jun i septembar su najbolji meseci“…“ Malo dete ne treba da se kupa“…“ Na plažu se ide samo rano ujutru ili pred zalazak sunca“…“ More unosi nervozu“… Puno toga ćete da čujete kada porodici i prijateljima spomente da planirate putovanje sa malim detetom, ali to su ipak samo verovanja. Nije istina da more unosi nervozu: nemir tokom prvih dana uslovljen je promenom klime i ambijenta i neophodnošću prilagođavanja novom ritmu i navikama. Evo nekoliko saveta šta da učinite da se dete dobro oseća:


  • Šetnja po plaži biće uslovljena kako satnicom tako i klimom i „zdravim razumom.“ Ne primoravajte dete da bude na plaži ako je nepodnošljivo ili nervozno, ali ga isto tako nemojte ni ograničavati strogim rasporedima nalik „vojsci“ ukoliko se tu zabavlja.
  • Ne zaboravite da ponesete na plažu sve ono što podrazumeva i menjanje pelena, obrok, ali pre svega tečnost: dečiji voćni sokići, čaj ili jednostavno voda.
  • Naročitu pažnju obratite na izlaganje suncu. Prvih dana, ako je dete mnogo malo, dobro je da bude u laganoj svetloj odeći. Kožu zaštitite i nekom od krema visokog zaštitnog faktora.
  • Ako je voda mlaka, a more mirno, kupanje će i za vašeg mališana biti pravo osveženje i lepo iskustvo.
  • Pokušajte da malo starije naterate da bosi hodaju po plaži: izuzetno dobra gimnastika za njihova stopala koja će izazvati prijatne emocije.


Dete na planini

„Idealna planina za dete je ona ispod 1000m nadmorske visine“…“ Uz planinu se treba peti po etapama, praveći pauze“… Čak i kad je boravak na planini u pitanju susrećemo se sa mnoštvom saveta „iz naroda“.

Detetu će trebati par dana da se navikne na visinu, njegov organizam će naučiti da koristi manju koncentraciju kiseonika u vazduhu povećavajući stvaranje crvenih krvnih zrnaca koji su baš elementi tj. nosioci kiseonika u telu. Reč je o „gimnastici“ koja učvršćuje organizam. Mali broj dece, ali to se dešava i kod odraslih, posle određene visine, a zbog smanjene koncentracije kiseonika, počne da pati od „planinske bolesti“ (mučnina, smanjen apetit, zamaranje,nesanica). Ovakvi slučajevi moraće da se spuste na manju nadmorsku visinu. Za sve ostale, dve preporuke:


  • Pažnja kad je reč o izlaganju suncu: čak i na planini možete izgoreti jer je intenzitet sunčevih zraka povećana zbog visine i čistijeg vazduha, kojima je smanjen zaštitni filter propuštanja.
  • Obucite dete „slojevito“, više garderobe koja se može skinuti kad je toplije. Uvek budite spremni na klimatske promene, vrlo česte na planini.


Dete na selu

Interesantne su raznovrsne ponude od skora vezane za boravak na selu ili starim salašima uronjenim u zelenilo: nude boravak u čistoj sredini i omogućavaju detetu da istražuje prirodu i upoznaje domaće životinje koje tu žive.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *