Dojenje: hidrirajte svoj organizam
Tokom dojenja vrlo je važno da pijete dosta tečnosti i da održavate vaš organizam hidriranim. Ovo može da pomogne i samom pravljenju mleka. Neke mame osećaju strahovitu žeđ svaki put kada doje, što ih podseća na rehidrataciju. Čak i ako ne osećate ovakve simptome, koristite vreme za dojenje kao podsetnik da pijete dosta tešnosti i uvek popijte čašu vode. Puno informacija o dojenju naćićete u kategoriji Bebe – Ishrana.
Prevencija prehlada kod beba: ne tražite probleme
Nema ničeg lošeg da adekvatno obučenu bebicu izvedete iz kuće brzo posle porođaja, ali pametno bi bilo da birate gde vodite bebu. Mesta na kojima je velika gužva i manji zatvoreni prostori koji mogu biti ispunjeni i dimom su mesta na kojima možete sresti neželjene bakterije.
Umesto toga, šetnja na otvorenom će smanjiti verovatnoću da neko ko može biti bolestan na vašu bebu kašlje, kija ili je čak dira.
Vakcinacija: vodite evidenciju
Vodite dobru evidenciju o svakoj vakcini koju vaše dete primi, počevši od prvog dana. Verovatno zvuči kao da se podrazumeva i da, vaš pedijatar mora da upiše u kraton svaku vakcinu ali, u narednim godinama će vas mnogo puta pitati o tome koje vakcine je dete primilo. Ova informacija će vam biti potrebna za jaslice, za predškolsko, osnovnu školu, kada ste na putovanju itd. Čak bi i samo dete trebalo da zna ovaj podatak kada dovoljno poraste (pored onog čuvenog da li je i na šta alergično).
Poslušajte naš savet da ovaj podatak imate precizno i uredno dokumentovan, ili u dečijoj radosnici, među dokumentacijom poput Izvoda iz knjige rođenih i sl. ili čak i u kompjuteru, u elektronskoj formi. Videćete da će se to pokazati izuzetno korisnim.
Rano učenje: pričajte, pričajte
Neki roditelji se osećaju čudno i sami sebi su smešni kada pričaju sa bebama koje ne mogu da odgovore. Ali, imajte na umu da ovo nije isto kao kad slučajno pričate sami sa sobom. Pričajte bebi o svojim dnevnim planovima, čak i o aktivnostima koje zbog nje morate da obavljate, kao što je menjanje pelena i slično. Budite sigurni da beba sluša, upija i polako uči. Pročitajte više u članku Pomozite bebi da progovori
Bezbedan san
Igrajte na sigurno tako što ćete se pobrinuti da i vi i bilo ko drugi ko stavlja vašu bebu na spavanje, tom prilikom bebu polaže na leđa. Ovo je naročito važno u prvim danima i mesecima kada beba ne može da pomera glavu i vrat te polaganje na stomak može biti jako opasno.
Bez televizije do druge godine
Iznenađujuće je koliko roditelja postavlja svoju decu ispred televizora. Pedijatri širom sveta preporučuju da se deca ne izlažu bilo kakvim televizijskim emisijama ili slično pre druge godine. To uključuje i emisije koje su označene kao „edukativne“ za bebe i decu do 3 godine. Iako je za očekivanje da tate neće propustiti finalne utakmice a mame pojedine serije i slično, važno je napomenuti da je ovo mišljenje zasnovano na realnoj brizi. Bebama i maloj deci je potrebna pozitivna interakcija sa pravim, živim ljudskim bićima. Iako inače zauzetim roditeljima može biti zgodno, gledanje televizije za decu ispod dve godine je pasivno provođenje vremena.