Digitalno nasilje ima rešenje: Roditelji, budite “povezani” sa svojom decom

3min
Čak 73 odsto roditelja u Srbiji smatra da ima kompetencije i znanja da adekvatno reaguje na opasne i rizične situacije na internetu. Tek nešto više od 50 odsto roditelja smatra sebe dovoljno, ali...

Anketa je pokazala i da prostor za unapređenje prevencije i saniranja opasnosti, rizika i zloupotreba na internetu u odnosu na dečiju populaciju uzrasta od 8 do 17 godina predstavlja visok nivo iskazanog poverenja roditelja u sopstvenu decu.

 

U Srbiji četiri od sedam miliona stanovnika koristi internet, pretežno društvene mreže. Iako je roditeljska svest o izlaganju opasnostima i komunikaciji u digitalnom svetu u Srbiji dosta visoka, još uvek nedostaje dovoljno znanja o konkretnim onlajn rizicima i opasnostima za decu.

 

Većina roditelja dece uzrasta od 8 do 17 godina kaže da razgovara sa svojom decom o rizicima i opasnostima koje vrebaju na internetu. Ova komunikacija se intenzivira nakon 9. godine dečijeg uzrasta, a potom intenzitet blago opada nakon 15. godine, pokazala je anketa.

 

„Neophodno je da deca budu svesna da rizik postoji, da ga prepoznaju i da mogu da se obrate roditeljima za pomoć i podršku. Zato je kampanja koju pokrećemo usmerena na roditelje koji treba da budu povezani sa svojom decom, i da zajedno sa njima unapređuju sopstvene internet veštine, digitalnu pismenost i osvešćenost,“ rekla je Severine Leonardi, zamenica direktora UNICEF-a u Srbiji.

 

Podršku UNICEF-u u kampanji pružaju i poznate ličnosti – roditelji, među kojima su TV voditeljka Ivana Zarić, radio voditeljka Gorica Nešović, kao i Jelena Gajšek, televizijska voditeljka.

 

„Jako je bitno da se neguje odnos poverenja sa detetom, da budete sigurni da razume vašu zabrinutost i da će vam poveriti neke od svojih briga. Kada se dete ne boji neke sankcije ili grdnje, lakše će komunicirati sa vama i bićete u boljoj poziciji da utičete na sadržaje kojima pristupa, ali i da mu pomognete u slučaju da ga neko digitalno zlostavlja. Važno je da budemo aktivni u životima naše dece i informišemo se o svemu što je za nas možda novina, a njima svakodnevica i prirodno okruženje,“ poručila je Ivana Zarić, TV voditeljka.

 

Unapređenje prevencije digitalnog nasilja je moguće postići uspostavljanjem kvalitetne komunikacije sa detetom, praćenjem njegovih/njenih aktivnosti na internetu, informisanjem roditelja o aktuelnim onlajn trendovima i načinima zaštite od sadržaja koja mogu ugroziti dete, jedan je od zaključaka istraživanja.

 

 

Preporuke za roditelje: 

1. Prvenstveno gradite odnos poverenja i saradnje sa svojim detetom! Ako toga nema ’informatička genijalnost’ vam neće biti od velike pomoći.

Konsultujte „Vodič za roditelje” 

 

2. Dovoljno je da vladate osnovnim znanjima vezanim za informacione i komunikacione tehnologije!

Za početak možete da posetite sajtKomunikacija na internetu: obuka i test znanja

 

3. Digitalni svet ne funkcioniše nezavisno od vrednosti i ponašanja koja usvajamo
u ‘realnom svetu’. Najbolje je kada dete početna digitalna iskustva i saznanja stiče u porodici – razgovarajte sa detetom i istražujte zajedno.

 

4. Kontrola i nadzor deteta su važni, ali će njihov efekat biti negativan ako su nametnuti! Uspostavljajte pravila ponašanja na internetu i društvenim mrežama zajedno sa detetom i dosledno ih primenjujte!

 

5. Digitalni svet je neprocenjivo značajan izvor novih znanja, druženja i zabave.
Vaše dete ne treba da bude lišeno tog pozitivnog iskustva. Upravo zbog treba da budete upoznati sa osnovnim rizicima i oblicima digitalnog nasilja, i da pružite podršku detetu
u sticanju strategija i veština bezbednog ponašanja na internetu.

Od koristi mogu da budu i sledeći izvori:

mup.gov.rs

www.facebook.com/BirajReciHejtSpreci

www.netpatrola.rs

 

6. Ukoliko se vaše dete suočava sa digitalnim nasiljem dostupna vam je pomoć preko SOS Facebook aplikacije.

 

7. Podstaknite vaspitače/nastavnike, decu i druge roditelje i zajedno planirajte aktivnosti informisanja i učenja o ovoj temi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *