Evo nekoliko činjenica koje se povezuju sa ovim problemom:
- Ortoreksija je poremećaj koji ukazuje na “nezdravu” opsesiju zdravom ishranom.
- Poremećaj se obično manifestuje kroz strogo restriktivnu dijetu koja postaje način života i usko fokusiranje samo na zdravlje.
- Veganstvo, “čista ishrana”, sirova ishrana, Paleo ili bilo koji drugi režim su prihvatljivi ukoliko ne narušavaju zdravlje. Drastična restrikcija kalorija, strah i anksioznost koje izaziva “nečista” ili “nedozvoljena” hrana kao i konstantno razmišljanje o ishrani i zdravlju koje prelaze granicu razumnog.
- Ortoreksija nije povezana sa nekim specifičnim režimom ishrane već sa teorijama koje prelaze u krajnost i tako narušavaju svakodnevnicu osobe.
- Ovaj poremećaj je neretko isprepleten sa elementima drugih poremećaja u ishrani kao što su anoreksija, impulsivno prejedanje, bulimija.
- Osobi sa ortoreksijom je veoma teško da se “opusti” kad je hrana u pitanju.
- Mnoge osobe sa ortoreksijom preteruju sa fizičkim vežbama.
Posledice ortoreksije variraju od osobe do osobe i mogu biti:
- Ozbiljan nedostatak pojedinih nutritivnih materija
- Gubitak enzima
- Preterano razmnožavanje izvesnih bakterija u digestivnom traktu
- Gubitak menstruacije kod žena
Svest o postojanju ortoreksije je važna ali je u isto vreme u životu svih nas od izuzetnog značaja promovisanje pravilnih navika u ishrani i generalno u životu. Svako od nas je jedinka za sebe i treba da nadje prikladan način ishrane koji neće remetiti njegovo fizičko zdravlje, emotivni mir i društvene kontakte.
Autor: Dijana Radetić, nutricionista dijetetičar i mama, član Saveza udruženja zdravstvenih radnika Srbije. Priključite se njenoj Facebook grupi podrške MOGU DA SMRŠAM!
Kontakt: zdravljenadan@gmail.com Telefon: 061 2369 777 Možete je pratiti na blogu Zdravlje na dan Još recepata i saveta na linku Saveti i zdravi recepti. |