Pre nekoliko dana mama Marija je na našem sajtu ostavila podugačak kometar sa veoma korisnim savetima za usvajanje dobrih navika u spavanju. Ona kaže da njena deca (sin od 2 i po godine i ćerkica od 7 meseci) spavaju baš lepo. Evo prelomnih momenata koji su uticali na navike u spavanju kod njene dece. Draga Marija, hvala Vam što ste svoje iskustvo podelili sa ostalim mamama.
Evo šest saveta mame Marije za miran i dug san:
- Kada se beba probudi u toku noći, koliko god da je mala, treba da joj se omogući da ponovo zaspi bez uzimanja u ruke, pevanja, ljuškanja i sl. Bebe se bude mnogo puta u toku noći i ne treba da im se utemelji navika da će uvek neko drugi da ih uspava.
- Bebu koja se probudila da jede ne treba presvlačiti osim ako se ukakila ili ako je pelena baš puna: što manje aktivnosti, to lakše uspavljivanje nakon podoja/flašice.
- Kada se beba presvlači tokom noći, neka to bude sa što manje svetla, bez maženja, obraćanja, golicanja i sl. Ovakvi znaci pažnje treba da se ispoljavaju obilno tokom dana i predstavljaju još jedan od načina da se bebi objasni razlika između dana i noći.
- Uvesti ritual pred noćno spavanje od kojeg se ne odstupa bez ogromnog razloga: kod nas je to ovako – kupanje, masaža, AD kapi, klopanje, pesmica, krevetac.
- Beba treba da ima jedno mesto za spavanje tokom noći i u blizini tog mesta treba da se uspavljuje. Ako se uspavljuje: u početku uspavljivanje može da traje i 3 sata, ali se to jako brzo skrati na manje od 30 minuta pa čak i na 5-10 minuta: nikako, ali nikako ne treba popustiti i vratiti se u dnevnu sobu pred TV i sl.
- Jako mala beba (moji sa 2 meseca oboje) može da nauči da zaspe bez uspavljivanja: kada se završi gore pomenuti ritual pred noćno spavanje, beba se spušta u krevetac budna ili ne i majka odlazi. Beba će u početku sigurno plakati – ništa joj se neće desiti za par minuta, a uglavnom zaspe u toku tih par minuta. Nakon nekoliko dana nauče da plakanje nema smisla i zaspe same bez plakanja. Lično iskustvo je sa oboje dece bilo isto: granica mi je bila da ih pustim 2-5 minuta da plaču zavisno koliko procenim da su “očajni”; onda se vratim i umirim ih skroz, ponovim pesmicu i opet u krevetac; i to ponavljam dok ne zaspe ili u krevecu ili u rukama, nebitno.
- Ako beba koja je već “naučila” da spava “celu noć”, tj. da se ne budi pre 6, 7 ili kasnije ujutro, odjednom počne da se budi ranije nekoliko dana za redom: večernji ritual se pomera. Pomeranje se vrši UNAPRED tj. beba se stavlja na spavanje RANIJE. Zvuči šašavo ali stvarno funkcioniše: oboje dece sam u početku kupala u 21h, pa u 20h, pa još ranije – sin se zaustavio na 19:30 i dan danas tada ide na kupanje, a ćerka na 19h. Zvuči previše dobro da bi bilo istinito, ali verujte da više snage treba za ovakvu rutinu: mi koji radimo do 17h možemo da se oprostimo od toga da ćemo bilo šta uraditi posle posla u toku nedelje, sve se ostavlja za vikend. Veći kućni poslovi, posete prijateljima, zoološki vrt, kupovine, sve. Ne samo što beba mora da bude u kadi u 19h, nego ne može ni iz autosedišta da ide direktno u kadu: od 18h do 19h se igramo, svi zajedno.
Kako spavaju njena deca?
Oboje dece spavaju po 12h u proseku. Ujutru se bude kada čuju da su roditelji ustali, što znači radnim danima oko 7:30, a vikendom produže do 8:30 ili čak 9. Marija naglašava da sve ovo jeste sjajno, ali ne treba zaboraviti glavni preduslov – da svi budu u kući i na okupu bez odstupanja u 18h. Nema crtanih filmova za decu da bi roditelji radili nešto što im je preče i slično: sve to može da sačeka do 20h kada deca uglavnom spavaju.
I još jedna napomena: sin je do godinu dana spavao 2 puta u toku dana po 2-3 sata a od godinu dana spava jednom po 2-3 sata. Ćerkica za sada spava 2 puta, ukupno 4 sata ali u raznim varijantama (od pola sata plus 3 i po pa na dalje). Dnevno spavanje su sami sebi organizovali, tu ih nisam usmeravala, ali i za to su imali i imaju tajming koji se retko narušava.
Odmorne bebe spavaju lepo i duže, umorne bebe teško zaspe i lako se bude. Zato je neizmerno važno da na spavanje idu ranije i budiće se kasnije, verujte mi!
Mame, da li i vi imate slično iskustvo? Da li se slažete sa ovim savetima i da li biste mogle da ih primenite?