Kako da na konstruktivan način rešavate probleme u braku

3min
Početak rešavanja nesuglasica u braku podrazumeva da neko prvi započne i inicira promene. Budite to vi. Inicirajte konstruktivnu komunikaciju. Nikoga ne možemo na silu promeniti niti ubediti u...

Početak rešavanja nesuglasica u braku podrazumeva da neko prvi započne i inicira promene. Budite to vi. Ovde se ne radi o principu pametniji popušta. Mudriji je onaj ko nastoji da bude fleksibilniji, da promeni svoje ponašanje, inicira konstruktivnu komunikaciju i nastoji da motiviše (a ne pritiska) partnera svojim novim postupcima (više nego rečima) da i on promeni svoje ponašanje i stavove.

 

Nikoga ne možemo na silu promeniti niti ubediti u nešto. Ono što obično partneri koji imaju konflikt rade je upravo to. Nastoje da ubede drugu stranu da nije u pravu.

 

Nametanje stavova, kriticizam i ucene su najgore strategije koje dugoročno gledano nikada ne dovode do rešavanja problema i konflikata. Umesto toga možete učiniti sledeće:

 

Vi prvi inicirajte komunikaciju oko nastalih problema

Ne čekajte na drugu stranu jer na taj način vi ostajete ukopani u vašoj poziciji i nespremni na promene i kompromise. Objasnite partneru da vam je stalo do uspeha veze i da ste zato inicirali komunikaciju.

 

Pokažite prvi dobru volju i pozitivan stav prema rešavanju problema.

 

Slika: lindsey kone/flickr.com

<===End of Page===>

Pokažite da ste spremni na kompromise

Jako je važno da partneru pokažete da ste fleksibilni, da ste spremni da i vi nešto promenite u vašem ponašanju ili stavovima a ne samo da isključivo to očekujete od druge strane.

 

Ako želite da nešto dobijete morate nešto da date, a ponekad i da odustanete od nečega.

 

Slika: Mark Nye/flickr.com

 

<===End of Page===>

Trudite se da zaista saslušate partnera

Slušanje podrazumeva da se zaista trudite da razumete poziciju partnera i njegovo viđenje problema, a ne samo da ćutite i prevrćete očima ili još gore „slušate“ da bi ste potvrdili vaš početni stav. Ako se to desi to je siguran znak da niste pažljivo slušali i nastojali da razumete drugu stranu.

 

„Stavite se u cipele druge osobe“, pokušajte da shvatite kako bi ste se vi osećali u toj poziciji, naravno iz ugla te osobe, ne iz vašeg ugla.

 

Slika: EspacioHumano/pixabay.com

 

<===End of Page===>

Uvažavajte osećanja ali i želje i potrebe vašeg partnera

Ako vaš partner izražava osećanja tokom razgovora (na primer: plače, ljuti se ili se oseća povređeno) dopustite mu da izrazi ta svoja osećanja. Nemojte ga prekidati, kritikovati, govoriti da ne plače ili se ne ljuti i sl. Jednostavno dopustite mu da izrazi osećanja.

 

Ako vaš partner izrazi osećanja (a da ga vi ne prekidate u tome), biće spremniji za konstruktivnu komunikaciju i rešavanje problema „hladne glave“.

 

Slika:  PublicDomain/pixabay.com

 

<===End of Page===>

Trudite se da otkrijete šta vašem partneru zaista smeta i šta želi

Otkrijte šta mu smeta u vašem ponašanju ili šta mu nedostaje u vezi. Nemojte to shvatiti kao kritiku već kao dobre sugestije za promenu.

 

Na isti način i vi izrazite šta vama smeta i šta bi ste vi voleli da dobijete od partnera. Ono što želite da dobijete iznesite u vidu očekivanja a ne zahteva.

 

Slika: MichaelEClarke/flickr.com

 

<===End of Page===>

Iznesite nekoliko konkretnih predloga za rešavanje problema

To znači da o tome morate prethodno dobro razmisliti. Pokažite da ste spremni na konstruktivno rešavanje problema tako što ćete izneti konkretne, ostvarive i konstruktivne predloge za rešenje problema.

 

Tražite od partnera njegovo mišljenje i njegove predloge.

 

Slika: vonderauvisuals/flickr.com

 

<===End of Page===>

Suzdržite se od kritikovanja i vređanja

Kritikovanje i vređanje podstiču kritiku i vređanje od strane drugog učesnika u konfliktu. To ne vodi nigde. Ako nešto kritikujete uvek kritikujte ponašanje a nikada nečiju ličnost.

 

Kritika se odnosi na ono što ne želite od vašeg partnera. Nekada je bolje da umesto kritike kažete i tražite to što želite, to je direktnije a ne vređa drugu stranu.

 

Slika: lesya_green/pixabay.com

 

<===End of Page===>

Prihvatite činjenicu da ste oboje nesavršeni i pogrešivi

Ako verujete u suprotno onda ćete biti skloni da mislite da ste samo vi uvek u pravu što svakako ne odgovara realnosti i vodi polarizaciji stavova.

 

Ako smatrate da je vaš partner nešto pogrešio, mnogo će vam biti lakše da to razumete i prihvatite ako polazite od stava da su ljudi generalno pogrešiva i nesavršena bića.

 

Slika: Silverlief/pixabay.com

 

<===End of Page===>

Probajte partnersku terapiju

Ako i pored dobre volje niste u stanju da rešite problem u vezi, obratite se stručnjaku i dođite na partnersku terapiju. Sama činjenica da ste odlučili da dođete na partnersku terapiju i da je vaš partner pristao na to, govori da postoji motivacija i želja za rešavanje problema. To je dobar znak i osnova za dobar početak rada.

 

Ako vaš partner ne želi da ide na terapiju, nemojte ga forsirati jer to neće dati željene rezultate. U tom slučaju možete krenuti prvo vi, što može kasnije motivisati i vašeg partnera da se priključi procesu.

 

Slika: AirmanMagazine/flickr.com

 

Da li vi uspevate da rešite probleme u vezi na konstruktivan način?

 

Autor: Vladimir Mišić, dipl.psiholog

Izvor: www.vaspsiholog.com

<===End of Page===>
Redacija is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *