Godinama unazad, svedoci smo najezde “super-namirnica”, a čia seme se smatra jednom od njih. Mlađi svet naročito oni koji vode računa o svom zdravlju će je skoro obavezno uvrstiti u svakodnevnu ishranu. Oni nešto stariji, koji su skloniji tradicionalnim savetima će se ipak odlučiti za laneno seme. Čia i lan su sličnog sastava i osobina. Pošto im je najveća razlika u ceni, mnogi se pitaju da li je ipak čia seme zdravije od lanenog semena.
Fizička razlika između čia i lanenog semena
Čia seme je sitno ovalno zrno, crne ili bele boje. Potiče iz Meksika i Gvatemale, a u ishrani su je koristili još drevni Asteci i Maje. Laneno seme je nešto veće spljošteno zrno, braon i zlatne boje a potiče sa Bliskog Istoka. Čia seme je blagog ukusa dok je laneno orašastog.
Čia
Hranljiva vrednost lanenog i čia semana
Oba semena su imaju široku paletu hranljivih materija. Tabela u prilogu će pokazati količinu glavnih nutrijenata u oba semena u količini od oko 30 grama ili otprilike 3 kašike.
*DV = dnevna vrednost
Oba semena sadrže i oveću količinu omega 3 masti, 30g lanenog semena sadrži 6 388 mg dok ista količina čia seme sadrži 4 915 mg.
Iz priložene tabele se vidi razlika u sadržaju hranljivih materija te ukoliko želite da pojačate unos omega 3 masnih kiselina izaberote lan, a za pojačan unos kalcijuma izaberite čia seme.
Pozitivna dejstva čia i lanenog semena
-
Regulišu nivo krvnog pritiska i nivo glukoze u krvi.
-
Sadrže nerastvorljiva vlakna pa su odlični saborci u borbi protiv zatvora. Laneno seme sadrži više rastvorljivih vlakana što pomaže kod regulisanja proliva.
-
Kao dobar izvor biljnih vlakana, umanjuju rizik od nastanka karcinoma. Međutim, laneno seme sadrži veću količinu antioksidanata sa antikancerogenim dejstvom, pa se u ovom slučaju daje prednost lanu.
-
Laneno seme sadrži više rastvorljivih biljnih vlakana koji su efikasniji u regulisanju gladi i apetita.
Lan
Kako koristiti čia i laneno seme
Oba semena su blažeg ukusa pa ih je lako uvrstiti u svakodnevnu ishranu. Mogu se umešati u jogurt, dodati smutiju, ovsenoj kaši ili u recepte pekarskih proizvoda. Oba semena su odlična za zgušnjavanje jela ili kao zamena za jaje.
“1 kašika mlevenog lanenog semena + 1 kašika vode = 1 jaje”
Većina gore navedenih svojstava će se ostvariti ukoliko se unosi 1 do 2 kašike čia ili lanenog semena svakoga dana.
Premda oba semena mogu da se jedu kao celo zrno, pokazalo se da je najbolji efekat ako se čia i laneno seme samelju jer se tako lakše apsorbuju hranljive materije.
Zbog velikog sadržaja masti, seme lana i čie treba držati na hladnijem i mračnijem mestu, a ukoliko su samleveni treba ih čuvati u frižideru i tako sprečiti pojavu užeglosti. U suštini najbolje je kupovati lan i čiu kao celo seme a pre upotrebe ih samleti.
Sve u svemu, oba semena imaju sličan sadržaj hranljivih materija, a razlike su male. Međutim, čini se da laneno seme ipak ima malu prednost naročito kada je u pitanju regulisanje osećaja gladi i apetita te u smanjenju rizika od nastanka karcinoma. Jedna od značajnijih prednosti je svakako da je laneno seme daleko jeftinije od čia semena. Bez obzira na izbor, oba semena će značajno uvećati nutritivnu vrednost vase svakodnevne ishrane.
Dijana je nutricionista dijetetičar i mama, član Udruženja Nutricionista Dijetetičara Srbije. Priključite se njenoj Facebook grupi podrške MOGU DA SMRŠAM! Možete je pratiti na blogu Zdravlje na dan