Lokalna infekcija kože stručno se naziva furunkul. Kako je ova pojava prilično česta, obično se dešava u toplim danima (ali nije neobično da se javi u bilo koje doba godine), pa hajde da se detaljnije pozabavimo ovim neprijatnim problemom.
Ko uzrokuje gnojnu infekciju kože
Ako je gnoj već prisutan to je siguran znak bakterijske infekcije. Obično se radi o mešovitim infekcijama stafilokokama i streptokokama. I jedna i druga bakterija se nalaze na površini kože, a kako “čir” svrbi dete se češe i dodaje bakterije iz okoline. Skoro uvek se radi o infekciji korena dlačice, iako se kod male dece to obično ne vidi.
Zašto se javlja kod dece
Postoje delovi kože koji su pogodno mesto za infekciju. Unutrašnje strane butina se lako trljaju jedna o drugu, a i taj deo je podložniji znojenju. Tako je i verovatnoća da se infekcija pojavi veća. Još ako dete ima “nežnu” ili suvlju kožu to je laka meta za bakterije. Neadekvatna higijena je faktor koji može doprineti infekciji, ali se tada obično javi više žarišta infekcije.
Kako se leči
Terapija zavisi od težine infekcije. Uvek se počinje lokalnom terapijom – povidon jod (ili Eozin kod manjih promena) treba naneti dva puta dnevno na čistu kožu. Treba izbeći odeću koja ima sintetičke materijale, a ako je moguće ne pokrivati taj deo kože. Ako se infekcija stavi pod kontrolu prestaće širenje “čirića”, potom će početi da se “suši” i na kraju će se potpuno povuči. Ovo ne traje manje od sedam dana, ponekad i duže.
Treba li dete da pogleda hirurg
Ako se i pored lokalne terapije terapije infekcija širi (to se lako vidi jer “čir” postaje sve veći i ružniji, ali i bolniji) neophodna je “mini” hirurška intervencija.
Sterilnim instermentom se “provali” gnoj iz furunkula (drenaža) i ranica se lepo očisti i pokrije povidonom i sterilnom gazom. Ovo naravno valja uraditi u ambulanti, a ne u “kućnoj radinosti” (osim ako niste lekar i i imate potrebni materijal). Posle nekoliko previjanja (ovo možete sami) uz pomoć povidona i sterilne gaze sve će biti dobro.
Kada su potrebi antibiotici
Nema koristi od antibiotika jer se radi o lokalnoj infekciji. Ove “gnojne” bakterije stvaraju jednu posebnu opnu koja izoluje žarište infekcije (apsces) pa je antibiotiku nemoguće da putem krvi stigne do dobro ušuškanih bakterija.
Ipak, ako se infekcija proširi na potkožno tkivo, ili ako dete počne da ispoljava znake takozvane sistemske (opšte) infekcije neophodna je antibiotska terapija. Lekar odlučuje da li će se dati injekcije ili sirup, ali to nije Vaš “slučaj”. Probajte sa lokalnom terapijom a ako posle dan dva ne bude bolje javite se Vašem pedijatru.
Izvor: mojpedijatar.co.rs