Međutim, gotovo sve osobe na tom putu nailaze na izazove još na početku. Da bi osoba bila visoko emocionalno inteligentna bitno je da ima razvijenu samosvest, odnosno veštinu da prepozna sopstvene emocije u trenutku kada se dešavaju. Samosvest je osnova ne samo emocionalne pismenosti, već i emocionalne stabilnosti svake osobe. Na žalost, većinu stanovnika koji žive na ovom podneblju, još kad su bili deca roditelji nisu naučili toj veoma važnoj veštini. Naravno, potpuno nenamerno, zato što ni oni nisu znali da je to važna životna veština.
Ovaj tekst je, zbog toga, posvećen onome što je važno znati o emocijama kako bi svako bio vešt da ih prepozna u trenutku kada se dešavaju.
Većina ljudi prepoznaje pozitivne i negativne emocije. Pozitivne emocije su svakako sreća, ljubav, zaljubljenost, dok u negativne emocije spadaju: ljutnja, nezadovoljstvo, osećanje krivice, kajanja, tuga, depresivnost itd.
Kada psiholog pita klijenta: “Kako se osećate u vezi sa tim događajem?” često dobija neodređen odgovor: “Loše, bezveze, smor…” . Međutim, to nisu emocije, već način kako se gleda na taj događaj ili situaciju koja je loša.
Ukoliko želite da naučite da bolje čitate svoje emocije, OVDE možete preuzeti listu emocija sa opisima, situacijama u kojima mogu da se pojave, kao i na koji način se mogu manifestovati u ponašanju.
Autor: Nikolina Milosavljević, dipl. psiholog, psihoterapeut u superviziji i savetnik za roditelje Nikolina je sertifikovani međunarodni trener za program “Dovoljno dobar roditelj“, kao i sertifikovani edukator za roditelje po principima pozitivne discipline.
Više o Nikolini možete saznati na: www.nikolinamil.com Više o psihološkim radionicama za roditelje i savetima u vezi sa roditeljstvom možete naći na roditeljstvo.nikolinamil.com Više o mentalnom zdravlju odraslih i dece možete saznati na psihoterapija.nikolinamil.com Uvek je možete kontaktirati na telefon: +381 (0) 65 20 300 17 |