Šta je tajm-aut?
“Tajm-aut je u stvari politčki korektan eufemizam za nešto što ja radije zovem “prisilna izolacija“, kaže Koulson “Jednostavnije rečeno tajm-aut podrazumeva da osoba veće moći (u ovom slučaju roditelj) koristi tu moć da bi odredila kaznu samovanja nejakom detetu. Tajm-aut je povlačenje ljubavi i pažnje. Da li možete da zamislite svoje dete kako sedi u sobi ili na otiraču i razmišlja “Shvatam da sam se ružno ponašao i cenim tvoju mudrost što si me postavio ovde kao posledicu mojih dela. Nikad više neću tako da se ponašam.”? “Veća je verovatnoća da će sedeti i duriti se zbog svoje kazne a ako su brat ili sestra bili uključeni u nestašluk, može smišljati svoju osvetu”.
Mnogo roditelja tvrdi da je tajm-aut najefikasniji način da se deca nauče boljem ponašanju ali drugi se ne slažu s tim. Koulson veruje da je tajm-aut način discipline baziran na moći.“Mi koristimo moć koju imamo kao roditelji da nateramo decu da pate zbog svog ponašanja.“
Alternative time-out-u
Važno je da kao roditelj imate već unapred pripremljenu strategiju za borbu sa lošim ponašanjem vešeg deteta koju možete da primenite pre nego što prorade emocije. Koulson predlaže tri načina i naglašava da su u suprotnosti sa tipičnim reakcijama u rešavanju problema sa decom.
“Istraživanje je nekoliko puta pokazalo da disciplinovanje zasnovano na ljubavi, empatiji, navođenju i učenju ima veći pozitivni uticaj na promenu ponašanja dugoročno, ali ne uvek i kratkoročno. Postoje mnogo bolji načini za učenje lepog ponašanja od pretnji prestankom ljubavi koje deluju stresno na dete”.
- Maženje rastrojenog deteta će ga brzo smiriti. Deca se ne mogu vaspitavati kad su njihove emocije jake. Ali kad se smire, postaju racionalna i upijaju šta im kažete.
- Kada vaše dete odbija da se mazi, ponudite mu neku drugu opciju, ali bez pretnji. Čim uvidi da hoćete da pomognete a ne da ga povredite, brzo će se smiriti i postati prijatnije.
- Ako je više od jednog deteta uključeno u problematičnu situaciju, često je najbolje da prvo priđete „žrtvi“ i ponudite utehu i nežne reči. Tako će agresivac da uvidi da mu loše ponašanje neće doneti pažnju. Takođe, na taj način se uče saosećanje i dobrota. Kada je žrtva “zbrinuta“, možete da se okrenete agresivcu. Smireno, jer ste imali par trenutaka da se ohladite, objasnite detetu šta je ispravno ponašanje.
Veliki je izazov preći sa vaspitanja baziranog na moći na vaspitanje bazirano na ljubavi i pažnji ali trud će se na duge staze isplatiti.
Kada time-out ima efekta
Čak i kriitčari ove discipline priznaju da postoje situacije kad je ona odgovarajuća. Koulson kaže da tajm-aut ima prednost samo u dve sledeće situacije:
„Prvo, ja kao roditelj, ako dam sebi time-out kada se iznerviram, bolje ću da kontrolišem svoj odgovor na dečije loše ponašanje. Takođe dete shvata poruku da sam ljut kada se udaljim što za posledicu može da ima pozitivnu promenu njegovog ponašanja bez mog mešanja“.
„Drugo, kada pružimo detetu mogućnost da samo izabere mesto gde može da razmisli o svojim emocijama, mi poštujemo njegovu nezavisnost. Time je tajm-aut izbor a ne proterivanje.“
Da li vi koristite metodu „tajm-aut“-a za vaspitavanje vašeg deteta?
Blog psiholga Džastina Koulsona Happy Families