Mišljenje pedijatara i nutricionista je istovetno: za novorođenče ne postoji bolja hrana od majčinog mleka. Ne samo zato što donosi sve osnovne supstance važne za bebin rast, već i zato što garantuje važne zaštitne faktore koji utiču pozitivno i na zdravlje u budućnosti. I sve to se dešava već od prvog podoja. Čak i samo nekoliko nedelja dojenja je važno. Sigurno je da, što duže potraje, veće će biti prednosti.
Majčino mleko: mleko koje se menja
Majčino mleko nema nikada potpuno isti sastav. Kako bi se bolje prilagodilo na rast deteta, ono vremenom menja svoju “formulu” čineći je jedinstvenom. Prvih dana nakon porođaja dolazi do stvaranja posebne supstance koja se naziva kolostrum, žute je boje i liči na kremasto, bogato mleko. Ima ga sasvim malo: ali ne brinite se, više je nego dovoljno. Ova prva namirnica nije gusta samo po izgledu, već i zbog hranljivih i zaštitnih supstanci koje pomažu rast i brane dete od infekcija.
Prelazak sa kolostruma na mleko počinje oko trećeg dana i naziva se “prelaznim mlekom”. Služi da postepeno pripremi bebu za zrelo mleko koje dolazi za par nedelja.
Nemojte se brinuti ako vam ovo prelazno mleko izgleda vodeno i beličasto: to ne znači da nije dobro ili da je “siromašno”, čak štaviše, obezbeđuje detetu sve što mu je potrebno. Osim toga, njegova gustina se menja i tokom samog podoja. Na početku podoja dete dobija pre svega vodu i šećer, iz razloga što mu je potrebna energija spremna za upotrebu koja smiruje početni osećaj gladi i tečnost da utoli žeđ. Nakon toga, malo po malo, dok smireno sisa, mleko se obogaćuje proteinima, potrebnim za rast.
Pri kraju podoja, povećava se prisustvo masti čak do pet puta kako bi mleko obezbedilo detetu rezervu energije ali i da bi mu dalo osećaj sitosti koji reguliše apetit. Ove transformacije koje slede jedna drugu iz dana u dan, od jednog podoja do drugog i tokom istog podoja dokazuju da je majčino mleko uvek savršeno.
Prednosti dojenja
Za dete
- Majčino mleko je za bebu jedina prirodna hrana koja sadrži sve potrebne hranljive supstance i u pravim količinama.
- Sadrži antitela i druge zaštitne faktore koji bebu brane od infekcija.
- Majčino mleko je lako svarljivo i njegove elemente bebin organizam odlično absorbuje.
- Bogato je supstancama koje doprinose optimalnom razvoju nervnog sistema i vida.
- Deca koja sisaju su zaštićenija od alergijskih bolesti kao što su dermatitis i astma. Osim toga, dojenje može da spreči pojavu dečijeg dijabetesa kod dece koja su genetski predodređena.
- Razne studije su pokazale da deca koja su sisala imaju zdravije zube i smanjeni rizik od gojaznosti ili povećane telesne težine.
- Dojenje razvija ukus za hranu jer se majčino mleko menja u zavisnosti od toga šta mama jede.
Za mamu
- Višak masti koji se nataložio u organizmu tokom trudnoće koristi se za proizvodnju mleka. Zbog toga dojenje može da doprinese povratku u formu (važno je ne započinjati dijete za mršavljenje tokom perioda u kome se doji).
- Dojenje stimuliše kontrakcije materice, smanjujući tako krvarenje posle porođaja i ubrzavajući povratak materice u normalnu veličinu.
- Štiti zdravlje majke čak i posle menopauze smanjujući rizik od osteroporoze.
- Ako se produži na više od tri meseca može da smanji rizik od raka dojke ili jajnika.
I ne samo to, ono je praktično i ekonomično. Ne postoje troškovi pripreme: mleko je uvek na raspolaganju u odgovarajućoj temperaturi!
Odlomak iz knjige “Nova strana života: praktični saveti za roditelje”, Gvido Bruzoni, Rozana Moreto, Leo Ventureli