EKCEM kod dece – noćna mora za roditelje?

3min
Šta je ekcem, kada se javlja, kako ga sprečiti i sanirati govori za sajt NajboljaMamaNaSvetu.com pedijatar Doma zdravlja West Medic dr Vesna...

Ekcem ili atopijski dermatitis je hronično zapaljensko oboljenje kože koje zajedno sa astmom i alergijskim rinitisom spada u atopijska oboljenja. Kod dečijeg ekcema imamo dva problema : suvu kožu koja svrbi i veliku mogućnost infekcije stafilokokama, navodi Crnomarković.

 

“U Domu zdravlja West Medic posebnu pažnju poklanjamo kontinuiranom praćenju i lečenju dece sa ekcemom, uz mogućnost konsultacije specijaliste dermatologa. U nastanku ovog oboljenja genetski faktor je veoma bitan kao i uticaj alergena spoljne sredine kao što su alergeni hrane, inhalatorni alergeni, prekomerna upotreba sapuna koji isušuju kožu, šampona i deterdženata, kao i zagađen vazduh“, ukazuje dokrorka.

 

Kada se javlja i kako ga prepoznati ?

Prema njenim rečima, oko 60% dece razvije ekcem u prvoj godini života, a 30% njih do pete godine, s tim što se češće javlja kod muške dece, zatim dece veće telesne težine na rođenju, kod drugog deteta, starijih majki kao i kod dece rođene u jesenjim i zimskim mesecima.

 

Ekcemu su najizloženije bebe od oko 2 meseca, jer je koža u tom uzrastu tanja, a lojne i znojne žlezde su još nezrele. Prema rečima doktorke Crnomarković, ekcem se prvo javlja na koži lica, čela, poglavine.

 

“Crvenilo kože koje se javi izaziva svrab, pa se zbog češanja pojavljuju se plikčići, prskotine,dolazi do vlaženja kože i gnojenja usled superinfekcije Saureusom. Kasnije se promene šire na pregibe laktova, zatkolenih jama, bočnu stranu vrata. Koža tada postaje suvlja i zadebljala”, ukazuje Crnomarković.

 

Međutim, kako napominje, kod većine dece bolest prolazi do uzrasta od dve godine. Ukoliko pak pređe u hronično oboljenje javiće se ekcem šaka, pigmentacija očnih kapaka, usneće postati suve, ispucale, a oko usana će se pojaviti vidljivo bledilo, kao i kraste ispod i iza ušne skoljke.

 

U najtežim oblicima može se javiti generalizovano crvenilo sa perutanjem kože, otokom, vlaženjem i krastama.

 

Kako sprečiti ekcem?

Najbolja prevencija je izbegavanje poznatih alergena, ističe pedijatar West Medica.

 

“Izbegavanje boravka u prirodi u vreme cvetanja kod alergija na polen, izbegavanje kontakta sa životinjama kod alergije na dlaku pojedinih životinja, prilagođavanje uređenja stana kod alergije na prašinu i grinje, izbegavanje hrane na koju postoji alergija i slično.”

 

Ona preporučuje da se deci oblači isključivo pamučna odeća, kao i da se izbegava pretopljavanje dece. Pored toga, majke treba da obrate pažnju da se odeća dobro ispere prilikom pranja.

 

“Takođe je neophodno izbegavati sapune i deterdžente koji isušuju kožu. Iz tog razloga treba koristiti sredstva za dezinfekciju kože i preparate za kupanje – uljne kupke koje ne isušuju kožu. Poznato je i blagotvorno dejstvo omega-6 nezasićenih masnih kiselina i ulja žutog noćurka na atopijski dermatitis i ekcem”, ukazuje Crnomarković.

 

Lečenje ekcema

Lečenje se, prema rečima doktorke, sprovodi topikalnim glikokortikoidima i preparatima koji zamašćuju kožu, a u slučaju upornog svraba koriste se i antihistaminici.

 

Crnomarković ističe da deca koja sisaju dobijaju ekcem u manjem procentu, napominjući da se promene na koži tokom života smanjuju i obično ne prave problem.

 

 Za sva pitanja možete konsultovati West Medic:

 

logo_westmedic

Adresa: Bulevar Vojvode Putnika 30-34, Prahovska bb (kod Mostarske petlje).

Telefoni: 011/3691-982 i 011/3691-983

Više na: westmedic.rs

Više o Dr. med Vesna Crnomarković

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *