Jedan od glavnih ciljeva Montesori metode učenja jeste da decu ohrabri da razmišljaju svojom glavom i stiču saznanja na osnovu svojih neposrednih iskustava. Drugim rečima, deca tako uče dok se igraju ni ne znajući da rade mnogo više od same igre. Primenite ove metode učenja i kod kuće kroz aktivnosti koje će deci omogućiti da istražuju, mere i posmatraju svet oko sebe.
Evo takvih aktivnosti:
Aktivnosti sa plastelinom
Plastelin je odličan senzorno-perceptivni materijal za istraživanje, manja deca mogu da prave razne stvari i razvijaju finu motoriku dok starija deca mogu da ispolje svoju kreativnost.
Razne ideje pogledajte na linku Montesori aktivnosti sa plastelinom za malu decu.
Slika: notimeforflashcards.com
Azbuka od ostataka materijala
Gradite taktilne veštine tako što ćete detetu dati da lepi parčiće materijala na slova koja ste isekli od kartona. Ova aktivnost pomaže razvoj fine motorike tako što aktivira mišiće koji se koriste prilikom pisanja odnosno držanja olovke.
Via: cluckclucksew.com
Senzorne kutije
Ispunite kutije ili bilo kakve posude predmetima iz različitih prostorija u kući i videćete kakva će to zabava biti za mozak vašeg mališana.
Nekoliko ideja je na slici a još možete naći na blogu howwemontessori.com
Brojanje predmeta i sparivanje sa brojevima
Ovo je odlična aktivnost za predškolce, dosta će naučiti. Jednostavno grupišite po nekoliko predmeta po poljima i dajte detetu zadatak da sklopi broj sa svakom grupom. Via: scribbalicious.com