Zašto je ishrana nakon porođaja važna?
Ishrana igra ključnu ulogu u postporođajnom oporavku jer vraća energiju organizmu i smanjuje mogućnost za postporođajnu depresiju. Važna je i u smislu da će ukoliko dojite sva hrana koju konzumirate sigurno stići do bebe. Različiti proizvodi imaju različite efekte na porodilju i bebu – često nepoželjne. Čak i ukoliko porodilja ne doji bebu važno je da se pridržava posebnog režima ishrane jer je telo umorno, iscrpljeno i neophodno ga je vratiti u normalan ritam. Pre svega potrebno se držati tri principa: raznovrsna ishrana, unos ’’sigurnih namirnica’’ i optimalan unos tečnosti. Dakle, kako porodilja treba da se hrani? Šta treba da jede, a šta ne bi trebalo?
Namirnice koje se preporučuju porodiljama
POVRĆE
Skoro sve vrste povrća bi trebale da budu zastupljene u dnevnoj ishrani. Izuzeci su tamno zeleno povrće i mahunarke jer mogu opteretiti bebin ogranizam kroz majčino mleko. Piskavica se smatra jednom od boljih vrsta povrća koja pomaže u laktaciji, a i prilikom mršavljenja.
VOĆE
Ne postoji specifična vrsta voća koju je potrebno uvesti nakon porođaja već se preporučuje svakodnevni, raznovrstan, unos pre svega svežeg voća. Preporučuje se kombinovanje više različitih vrsta voća (borovnica, narandža, banana, avokado) koje je najbolje uneti kroz miks sveže ceđenih sokova, bez dodavanja šećera i zaslađivača. Dojilje treba da umereno doziraju citruse jer mogu iritirati gastrointestinalni trakt bebe koji je još nezreo.
PROTEINI
Proteini su građevinski blokovi u vašem organizmu i osnova za mišiće, vezivno tkivo i hormone. Majčino telo prati razvoj bebe svih 9 meseci i posle porođaja je potrebno dopuniti sopstvene rezerve proteina kako bi organizam imao dovoljno za normalno funkcionisanje. U ishranu je neophodno uključiti zdrava kuvana jela koja sadrže namirnice bogate proteinima, a koji se nalaze u crvenom mesu, piletini i plodovima mora.
ŽITARICE
Vlakna koja sadrže žitarice omogućavaju da vaš probavni sistem bude zdrav. Preporučuje se svakodnevni unos pirinča, ječma, kukuruza, pšenice, zobi i drugih žitarica. Žitarice su izuzetno bogate folnom kiselinom koja je potrebna za razvoj bebe u prvim mesecima. Pored toga sadrže gvožđe koje štiti od anemije, a koja je često zastupljena kod trudnica.
Porodilje bi trebalo da izbegavaju
ZAČINJENU HRANU
Iako nisu svi doktori zagovornici izbegavanja začinjene hrane posle porođaja, pre svega jer smatraju da njeno korišćenje razvija bolje receptore za ukuse kod beba, velika većina je i dalje protivnik. Začinjena hrana izuzetno loše utiče na bebu, njen rad creva i protok krvi. Preporučuje se izbegavanje minimum oko šest meseci posle porođaja jer utiče na razdražljivost i nemir bebe.
MASNU HRANU
Izbegavanje masne hrane se preporučuje prevashodno da bi se organizam brzo vratio u prvobitno stanje. Posebno se preporučuje izbegavanje prženih namirnica. Umesto masne hrane, preporučuje se unos zdravih masti koje se nalaze u orasima, soji, lanenom semenu, maslinovom ulju, kikirikiju itd.
HRANU KOJA IZAZIVA GAS, PODRIGIVANJE I KISELINU
Osim što utiče na bebu, neka hrana je izuzetno teška za porodilje jer im izaziva podrigivanje, gasove i pojačava kiselinu. Zbog toga je potrebno izbegavati namirnice kao što su gazirana pića, pasulj, meki sir, citruse, beli luk, čili, biber, čokoladu, ali i sirove namirnice jer se dosta teže vare i mogu da izazovu neki od simptoma.
KAFU I ALKOHOL
Na kafu i alkohol posebnu pažnju treba da obrate dojilje jer mogu izazvati neželjenu reakciju bebe u vidu nadraženosti. Većina doktora preporučuje da dnevna doza kafe bude ispod 2 šoljice, a alkohola maksimum jedna čaša (npr. čaša vina).
Vodeći računa o postporođajnoj ishrani dajete organizmu neophodnu energiju koja vam pomaže da budete najbolja mama.
Autor: www.dobrok.rs
Dobrok smatra da zdrava ishrana može biti laka odluka. Koristi modernu tehnologiju kako bi se sačuvao kvalitet svežih namirnica u njihovim obrocima. Uz pametno planiranje nedeljnih obroka, štedite vreme za druga postignuća. Saznajte više na sajtu www.dobrok.rs |