Kad dete stalno govori “neću”

3min
Negativizam, čuveno dečije "neću", je normalna pojava kod dece i predstavlja iracionalnu sklonost deteta da se ponaša suprotno od očekivanog ili traženog. Ovu pojavu često opisujemo kao inat,...

Negativizam, čuveno dečije “neću”, je normalna pojava kod dece i predstavlja iracionalnu sklonost deteta da se ponaša suprotno od očekivanog ili traženog. Ovu pojavu često opisujemo kao inat, prkos ili otpor deteta. Kod dece od druge do četvrte godine se javlja negativizam koji predstavlja normalnu i prolaznu fazu razvoja. To je vrlo značajna faza života jer tada deca postaju svesna da su bića sa sopstvenom voljom, što je važno u procesu formiranja sopstvenog Ja. Negativizam je takođe naglašen u adolescenciji, kada se javlja bunt i suprotstavljanje svakoj vrsti autoriteta i zabrana.


 

Postoji pasivni i aktivni negativizam. U pasivnom negativizmu dete odbija da radi ono što se traži od njega, a u aktivnom radi suprotno zahtevima.


U fazi negativizma mališani počinju da eksperimentišu sopstvenom voljom ispitujući granice tolerancije najbliže okoline, pre svega roditelja, i da kroz prvi bunt dođu do individualnosti i koraka ka odvajanju od osoba do kojih im je najviše stalo. Zato je važno kako se okolina postavlja, jer gde ima granica mora biti i graničara.


Kako postupati?


  • Detetu su potrebne jasne granice koje je ponašanje dozvoljeno, a koje ne. Kada nije svesno granica, ono veruje da mu je sve dostupno. Zato objasnite detetu šta zahtevate. Važno je da vaši zahtevi budu razumni i jasni i da ono shvati da nisu deo vašeg trenutnog raspoloženja niti dokazivanja autoriteta.
  • Nemojte dozvoliti da vas dete pokoleba suzama ili besom u vašim čvrstim odlukama, već budite dosledni i jedinstveni na nivou svih odraslih ukućana.
  • Komunikacija sa detetom je veoma važna. Osećanje da može da izrazi svoje mišljenje ili neslaganje su ključni za razvoj pozitivne slike o sebi. Saslušajte dete i uvažite sve ono što dete trenutno “neće”, dodajte malo humora, ispričajte da ste i vi bili mali i da nešto niste voleli.
  • Pustite dete da uči na svojim greškama, naravno ukoliko situacije nisu ugrožavajuće po dete ili okolinu, jer tako samo donosi zaključke.
  • Igrajte se zamene uloga – vi budite dete, a ono roditelj. Mnogo ćete iz toga naučiti.
  • Objasnite detetu jasno šta zahtevate. Ne upuštajte se u polemike i rasprave, već budite direktni i dosledni.
  • Vodite računa o svom ponašanju, jer dete uči gledanjem, a ne samo slušanjem. Budite dobar, neagresivan primer.
  • Podržavajte pozitivno ponašanje svog deteta – kada podeli igračke ili emocije sa drugima i pokaže empatiju, pohvalite ga.
  • Ukoliko ignorišete neprihvatljivo ponašanje vašeg deteta, dajte mu do znanja da ste ga čuli.
  • Ne pitajte dete “da li želi”, već mu recite da je “vreme za…”


Najćešći problemi u ovom periodu vezani su za navike vezane za ishranu (odbijanje hrane), navikavanje na čistoću (odbijanje “noše” ili pranja zuba) i spavanje. Odredite red, ritam, vreme za obroke. Budite odlučni, jedinstveni, jasni i dosledni.


I zapamtite, mnogo je lakše raditi na formiranju i očuvanju dobrih navika, nego ispravljati loše formirane (ili neformirane) navike.



Koliko često vaše dete kaže „neću“?



Autor: Marijana Petrović, spec.med.psihologije

Izvor: www.mojpedijatar.co.rs

Jovanna is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *