Pedijatrijski žurnal gastroenterologije i ishrane (Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition – link) prenosi istraživanje koje preporučuje meso u bebinoj ishrani još od prvih kašica, pre svega jer je meso, između ostalog, važan izvor proteina, gvožđa i vitamina B12.
Za početak se savetuje upotreba onog tipa mesa koje je prisutno u ishrani cele porodice uz povremeno davanje i drugih vrsta koje su ređe prisutne na porodičnom meniju.
U prvoj godini života detetu je potrebno puno proteina i gvožda da bi raslo i pravilno se razvijalo. Namirnica koja najbolje zadovoljava ovu potrebu je upravo meso. Mnogi pedijatri ne ograničavaju posebno način pripreme pa se detetu može ponuditi neko homogenizovano meso iz teglice (započeti sa 1 kašičicom da bi se do 7.meseca stiglo do cele teglice) ili sveže kupljeno i pripremljeno meso (započinje se u ovom slučaju sa 40g svežeg mesa koje se skuva na pari i onda blendira (izmiksa) i pomeša sa kašicom od povrća).
Proteini za rast
Proteini su “cigle organizma” jer predstavljaju osnovne elemente za izgradnju i održavanje svih ćelija, zatim unutrašnjih tkiva i mišića. Proteini iz mesa, kao i svi drugi proteini životinjskog porekla, nazivaju se kompletnim jer sadrže sve aminokiseline koje organizam ne može sam da proizvede pa ih treba uneti kroz ishranu. Detetu se može dati i belo i crveno meso jer je količina proteina veoma slična, s tim što belo meso ima blagu prednost i uz to lakše za varenje.
Imajte na umu da je meso visokoproteinska hrana i da kao takva, ako je data u prevelikim količinama, može da optereti bubrege male bebe. Iz ovog razloga se preporučuje redovno davanje male količine mesa pomešane sa pasiranim povrćem.
Gvožđe za krv
Gvožđe je osnovno za život (potrebno je hemoglobinu za transport kiseonika u krvi i za rezerve u mišićima, za respiratornu aktivnost i deobu ćelija, kao i za izgradnju strukture tkiva i organa). Gvožđe je važno i za formiranje crvenih krvnih zrnaca: svake sekunde koštana srž proizvodi preko 2 miliona crvenih krvnih zrnaca. Iz ovog razloga je neophodno da ona redovno dobija adekvatnu količinu gvožđa kako bi proizvela hemoglobin iz njega.
Dete, u odnosu na svoju kilažu, ima potrebu za većom količinom gvožđa od odrasle osobe jer je njegov organizam u razvoju. Tu potrebu najbolje zadovoljava meso (pre svega juneće i jagnjeće meso) jer je gvožđe životinjskog porekla lakše asimilirati nego ono iz biljaka (iz povrća, mahunarki).
Vitamini B grupe za ceo organizam
Još jedan motiv zbog koga je meso veoma važno za rast deteta je prisustvo vitamina B grupe, naročito vitamin B12, prisutan samo u namirnicama životinjskog porekla kao što je meso, zatim džigerica i riba. Vitamin B12 štiti nervni sistem, učestvuje u proizvodnji crvenih krvnih zrnaca, stimuliše apetit i pospešuje asimilaciju proteina, masti i ugljenih hidrata, pretvarajući ih u energiju doprinoseći normalnom razvoju. Osim B12 meso sadrži i vitamin B1 (štiti srce, stomak, creva i nervni sistem) i B6 (stimuliše moždane aktivnosti i ojačava prirodni odbrambeni sistem organizma).
Belo ili crveno meso?
Belo meso (piletina, ćuretina, zečetina) bez kožice u odnosu na crveno (juneće, teleće, konjsko i svinjsko) sadrži manje zasićenih masti. To je važan podatak ako se zna da ove masti štete organizmu ukoliko se unose u preteranim količinama. Osim toga, belo meso je lakše za varenje i za žvakanje. Međutim, crveno meso ima više gvožđa koje je toliko važno za mali organizam.
Kalendar uvođenja mesa
5.mesec – Meso se uvodi u ishranu deteta od samog početka uvođenja čvrste hrane jer se u ovom periodu povećava potreba za gvožđem koga nema u mleku. Svaka 2-3 dana može da se ponudi nova vrsta mesa pomešana sa kašicom.
Meso se bebi može dati odmah. Potrebno je čekati, međutim, sa kobasicama i salamama.
Na ovaj način će u roku od mesec dana dete probati sve vrste mesa izuzev svinjskog sa kojim treba još sačekati.
8.mesec – Od ovog uzrasta detetu se može ponuditi i praška šunka (koja je napravljena od kuvanog mesa) ali samo najkvalitetnije vrste proizvedene bez masnoća i bez polifosfata (konzervansa). Bebe obično vole šunku jer se ona lako topi u ustima.
12.mesec – nakon prvog rođendana dete može da jede sve vrste mesa (i svinjsko) i bez mešanja sa kašicom. Možete polako prelaziti sa izmiksovanog na iseckano meso kada dete bude moglo da žvaće i poslužiti ga uz povrće. Kada detetu dajete samo meso vodite računa da ga ne presušite u pripremi jer ono onda postaje tvrdo za žvakanje i teško za varenje.
Korisni saveti:
- Ukoliko koristite meso iz mesare, kupite samo ono dobro poznatog porekla i zagarantovano žigom kvaliteta.
- Odbacite masne delove jer njihova svojstva ne odgovaraju potrebama malog deteta a mogu da sadrže i otrovne supstance; ne dajte detetu džigericu ili druge iznutrice.
- Meso je bolje kuvati na pari kako bi sačuvalo hranljivu vrednost, ono se zatim izmiksuje ili isitni odgovarajućim aparatima; može se i bariti u supici od povrća.
- Kada koristite meso iz mesare dajte prednost goveđem butu: radi se o odrasloj životinji koju nije potrebno hraniti hormonima ili drugim lekovima a mekoća junetine nije potrebna jer se meso u svakom slučaju mora usitniti.
Osnovni recepti sa mesom:
Kliknite na naslove da biste videli cele recepte.
[hiddencontent title=’Supica od povrća sa mesom za sasvim male bebe’]
Proceđena vodica ove supice je odlična osnova za pripremanje kašica. Količina mesa je dovoljna za bar dva obroka. Ne zaboravite da neiskorišćenu supicu odmah poklopite, čim se ohladi prebacite u frižider i iskoristite u roku od 24h.
Sastojci:
1 l vode
100g nemasnog mesa (teletina, junetina, piletina ili zečetina)
1 šargarepa
1 kolut celera
Priprema:
Stavite meso u šerpu sa dugačkom drškom, dodajte hladnu vodu i polagano kuvajte dok ne provri. Dodajte očišćeno, oprano i iseckano povrće. Poklopite i ostavite da vri dok meso ne omekša. Ohladite i procedite čorbu. [/hiddencontent]
[hiddencontent title=’Piletina sa povrćem – posle 8.meseca’]
Sastojci:
80g isitnjenih pilećih prsa
1 manja šargarepa, očišcena i iseckana
4-5 cvetova brokolija
Pileća supica ili voda
Priprema:
Stavite meso u šerpicu ili dublji tiganj i nalijte supicom ili vodom.
Kuvajte na blagoj vatri i na pola kuvanja dodajte cvetove brokolija.
Kada je sve mekano procedite (ostavite proceđenu supicu sa strane) i izmiksajte povrće i meso u blenderu dodavajući malo supice kako smesa ne bi bila previše gusta za bebu.
Probajte temperaturu na unutrašnjem delu ruke iznad dlana i poslužite. [/hiddencontent]
[hiddencontent title=’Pire sa svinjskim mesom’]
Sastojci:
100g nemasnog svinjskog mesa
100g krompira, očišćenog i iseckanog na kockice
½ jabuke, oljuštene, očišćene od semenki i seckane na kockice
Vodica od pileće supice, sok od jabuke ili voda
Prstohvat suve žalfije
Priprema:
Stavite sve sastojke u šerpicu i kuvajte dok meso i povrće ne bude potpuno mekano.
Izmiksujte u blenderu, proverite temperaturu i poslužite.[/hiddencontent]
[hiddencontent title= ‘Musaka od povrća – nakon 11 meseci’]
Sastojci:
100g mlevene junetine
50g rendanih šargarepa
50g smrznutog graška
1 krompir, očišćen i skuvan, a zatim ispasiran u pire sa malo mleka i putera
2 kašike goveđe supice
Priprema:
Izdinstajte meso, šargarepu i grašak pa ga kad je kuvano prebacite u mali pleh i sipajte supicu.
Prekrijte ispasiranim krompirom i stavite pleh u već zagrejanu rernu na 200°C.
Pecite dok ne porumeni (oko 20 min).[/hiddencontent]