Užina školske dece

3min
Ishrana školske dece treba da zadovolji potrebe za fizičkom i psihičkom energijom, koja im je potrebna da bi što lakše i bolje obavili dnevne zadatke. Duži period bez hrane izaziva stres kod...

Ishrana školske dece treba da zadovolji potrebe za fizičkom i psihičkom energijom, koja im je potrebna da bi što lakše i bolje obavili dnevne zadatke. Duži period bez hrane izaziva stres kod deteta. Pošto je telo deteta u razvoju ono će teže održavati normalan nivo glukoze u krvi. Glad će značajno smanjiti koncentraciju, sposobnost rešavanja problema i koordinaciju mišića. Svako dete ima drugačije potrebe za energijom. Energetske potrebe deteta se menjaju u zavisnosti od brzine njegovog rasta i njegovih dnevnih aktivnosti.


Slika: anotherlunch.com/flickr.com


Ishrana školske dece treba da sadrži:


  • Namirnice bogate kalcijumom (mlečni proizvodi, tamno zeleno lisnato povrće) koji je gradivni element kostiju i zuba.
  • Vitamine A, C i D koji održavaju optimalan nivo odbrambenog mehanizma. Izvor vitamina D je izlaganje sunčevoj energiji i mleko koje je obogaćeno vitaminom D. Vitamini A i C se nalaze u voću i povrću.
  • Minerale, na primer kalijum (banana, ananas, paradajz) koji pomaže normalno funkcionisanje mišića i sprovođenje nervnih impulsa.


Zdrava užina treba da se sastoji iz:


  • Mlečnih proizvoda: čaša mleka (u koju se može dodati kakao u prahu) ili jogurta ili parče sira (30g). Ove namirnice zadovoljavaju potrebe za proteinima i kalcijumom potrebnim za pravilan rast i razvoj deteta.
  • Voća i povrća: jedan komad voća ili šolja bobičavog voća ili sveže povrće zadovoljavaju potrebe za biljnim vlaknima (održavaju čist i prohodan probavni trakt kako bi apsorpcija nutritivnih materija bila dobra, reguliše ulazak šećera u krv, čiste telo od toksina i pomažu kod probave i rada creva) i vitaminom C (deluje na funkciju centralnog nervnog sistema, stimuliše endokrine žlezde, pojačava funkciju jetre, omogućava usvajanje gvožđa u creva, učestvuje u građenju krvi i ima ulogu antioksidanta, gde vezuje slobodne radikale i tako sprečava teška oboljenja organizma).
  • Žitarica: hleb, keksići, razne galete. Žitarice daju organizmu potrebnu energiju za dobro funkcionisanje mišića i mozga.
  • Vode: veoma je bitan dovoljan unos tečnosti u organizam da se ne bi poremetila ravnoteža elektrolita koja utiče na hidrataciju tela, krv i njenu kiselost, a naročito su važni za kvalitetnu neuro i mišićnu funkciju. Prilikom fizičke aktivnosti, znojenja i produženog gladovanja, organizam ostaje lišen dovoljne količine elektrolita, koji su neophodni za normalno funkcionisanje mnogih fizioloških procesa u organizmu.


Koraci za pripremu zdrave užine:

1. Kombinovati različite tipove namirnica (mlečne proizvode, voće, povrće i ugljene hidrate – integralne).


2. Biti kreativan. Kada se priprema sendvič, koristiti svaki put drugačiji hleb ili ako se pravi hladna salata od testenine drugačije oblike.

3. Zainteresovati dete bojama hrane i objasniti koje namirnice treba da jede svakodnevno (voće, povrće i mlečne proizvode) i zašto, a koje ponekad (slatkiše i grickalice).

4. Uvući dete u planiranje, kupovinu i pripremu užine.

5. Najbolje je pripremiti namirnice noć ranije da bi se sledećeg dana lakše pripremila užina.

Slika: mriggen/flickr.com.


Kako treba da izgledala zdrava užina

Bez obzira da li dete ide pre podne ili posle podne u školu, ono iz kuće ne bi trebalo da krene bez doručka i/ili ručka. U skladu sa tim obrocima bi trebalo i uskladiti užinu  a od velikog je značaja koliko dugo će biti u školi. Obično su deca u školi između 5 i 6 sati te je bitno dobro uklopiti užinu. Evo nekoliko primera:


  • Užina – voće, sendvič sa šunkom ili sirom ili kuvanim jajima i rendanom šargarepom, jogurt.
  • Užina – voće, pita sa sirom ili mesom sa štapićima kelerabe, jogurt.
  • Užina – voće, kukuruzna proja sa sirom i štapićima paprike, jogurt.
  • Užina – voće, pita sa višnjama ili bundevom, mleko.
  • Užina – voće, hladna salata (testenina, tunjevina ili pileće meso, razne vrste kratko obarenog povrća), jogurt.
  • Užina – voće, štanglica od žitarica i semenki, jogurt ili mleko.
  • Užina – voće, šaka orašastog i suvog voća, jogurt ili mleko.


 

Slika: anotherlunch.com/flickr.com

 

Ovo je samo primer kako bi užina trebalo da izgleda. Naravno, treba je uskladiti i sa dužinom između dva glavna obroka. Ovakvu užinu dete može da pojede iz dva puta. Voda je neophodna tako da bi trebalo da popije barem ½ litre vode dok je u školi, a to se najlakše kontroliše ako nosi flašicu vode sa sobom. Takođe može se razlikovati užina školske dece nižih razreda i dece viših razreda. Decu nižih razreda je lakše kontrolisati, a neka deca ostaju i u produženom boravku gde mogu da imaju obroke.


Što se tiče dece viših razreda, izazov je mnogo veći. Deca u ovom dobu ulaze u pubertet, turbulencije u telu i psihi su velike. Postaviće se pitanje da li je moderno ili ne nositi užinu od kuće?!  Kako se izboriti sa mnogobrojnim pekarama i “fast food” trafikama oko škola? U koliko se od rođenja deteta vodilo računa o tome šta će se i kada jesti, onda će bitka biti možda i lakša. Neka će deca malo više voditi računa oko ishrane zbog fizičkog izgleda, pa bi tu trebalo biti oprezan da se ne pređe u izgladnjivanje. Kako su roditelji uzori svojoj deci, tako i nastavnici mogu da daju pozitivan primer što se tiče užine dece u školi.

Trikovi da školskoj deci viših razreda bude moderna zdrava užina

  • Razgovarati sa detetom kao sa odraslom osobom i objasniti dobre strane zdrave užine i loše strane grickalica, slatkiša i brze hrane.
  • Dozvolititi detetu da samo odabere namirnice za užinu, napraviti izbor među nutritivno vrednim proizvodima.
  • Kutija za hranu neka bude sa motivima koji obeležavaju njihov stil života.
  • Uključiti nastavnike, da se organizuju predavanja o zdravoj i pravilnoj ishrani i da sami daju primer.
  • Dozvoliti detetu jednom nedeljno da pojede drugačiju užinu od preporučene.


U želji da nam deca imaju što zdraviji i kvalitetniji život, učiniće nam se da smo često u sukobu i konfliktu sa njima. Treba uvek imati na umu da su roditelji prvi uzori svojoj deci i da će ih ona kopirati od samog rođenja. Ne treba da terate dete da uradi nešto ako to i sami ne radite, jer ono to neće razumeti. Ako nudite detetu nešto što sami ne volite, potrudite se da to ne pokažete i pojedite “to nešto” zajedno sa svojim detetom u slast.


Autor: Dijana Radetić, nutricionista i mama


Dijana za sebe kaže: “Ja sam nutricionista koji voli da kuva i da šije. Živim iste principe koje zagovaram i preporučujem drugim ljudima, a sve savete dajem iz ličnog iskustva. Moji recepti nisu neka velika otkrića u kuhinji, ali jesu trud koji omogućava da od istih namirnica koje koristimo u svakodnevnim obrocima, napravimo nešto što će izgledati drugačije, biti poznatog ukusa ali zdravo.” Još njenih recepata i saveta pronaćićete na linku Saveti i zdravi recepti.


Kontakt: zdravljenadan@gmail.com

Telefon: 061 2369 777

Možete je pratiti na blogu Zdravlje na dan.

Jovanna is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *