Zašto je dobro da deca budu zajedno u sobi

3min
Ako imate više od jednog deteta sigurno ste se zapitali da li da ih stavite u jednu sobu ili je potrebno da pregrađujete, dograđujete ili možda menjate stan kako biste im omogućili zasebne...

Ako imate više od jednog deteta sigurno ste se zapitali da li da ih stavite u jednu sobu ili je potrebno da pregrađujete, dograđujete ili možda menjate stan kako biste im omogućili zasebne sobice.

 

Evo nekih dobrih razloga zašto je dobro da decu smestite zajedno:

Sigurnost

Verovatno prva stvar na listi svakog deteta koje ima brata ili sestru u sobi je da se oseća sigurno. Deca koja dele sobu bolje i mirnije spavaju upravo jer znaju da nisu sami, a iz istog razloga lakše se uspavaju ukoliko se probude u toku noći.

 

Slika: gemsling/flickr.com

<===End of Page===>

Komunikacija

Iz zajedničke sobe se čuje smeh, glasovi, razgovori. Deca uživaju u međusobnom društvu i dele tajne. Mogu da pričaju o svemu, mogu da čitaju zajedno, slušaju muziku, igraju. Najvažnija stvar je da su zajedno.

 

Slika: nerissas ring/flickr.com

<===End of Page===>

Zbližavanje

Konstantna komunikacija i svo vreme koje provode zajedno neizbežno zbližavaju decu. Oni nisu samo braća i sestre već se upoznaju mnogo bolje pa postaju i najbolji prijatelji. Opušteni su međusobno i imaju dovoljno prostora za njihove stvari i razgovore.

 

Slika: Lars Plougmann/flickr.com

<===End of Page===>

Deca vole da su zajedno

Deca koja su od malena zajedno u sobi ni ne znaju da postoji druga opcija. Njima ne smeta da budu zajedno, oni uživaju u zajedničkom društvu. Igraju se, zabavljaju, smeju se zajedno.

 

Slika: donnierayjones/flickr.com

<===End of Page===>

Rešavanje konflikta

U zajedničkoj sobici neizbežno dolazi i do sukoba, problemi sigurno naiđu, ali deca ne mogu da pobegnu jedo od drugog. Pošto su zajedno, moraju da nađu rešenje što pre. Tako nauče šta znači kompromis, pronalaženje rešenja koje svima odgovara, pomaganje jedno drugom. Ovde nema mesta za sebičnost. Važna lekcija koju nauče je da se u životu ne vrti sve oko jedne osobe.

 

Slika: Jolante/flickr.com

<===End of Page===>

Saosećanje

Deca koja dele sobu brzo nauče da osete raspoloženje i osećanja onog drugog, da prepoznaju ljutnju, sreću ili strah. Ovo ih učiji empatiji i saosećanju. Ona ovako nauče da uteše i pomognu jedno drugom, čak i bez pomoći roditelja.

 

Slika: MissMessie/flickr.com

<===End of Page===>

Poštovanje

Dete koje mora da deli stvari i prostor sa bratom ili sestrom nauči da mora da poštuje osobu pored sebe i sve ono što joj pripada. Isto tako shvati i da poštovanje mora da se zasluži korektnim ponašanjem prema drugom.

 

Slika: emerille/flickr.com

<===End of Page===>

Čvrst san

Dete koje spava pored malog deteta koje plače ili pored (pred)tinejdžera koji kasnije ide u krevet prilike navedu na čvrst san. Detetu tako neće smetati raznorazni zvuci u kući, što je veoma pozitivno za roditelje.

 

Slika: donnierayjones/flickr.com

<===End of Page===>

Lakše je

Čitanje priče svoj deci istovremeno. Jedno mesto za sve dečije stvari i manje kupovine igračaka jer znate da je prostor ograničen! Naravno da je tako bolje i lakše. Osim toga, ovo ih uči kako da dele ne samo zajednički prostor već i stvari sa drugom osobom.

 

Slika: nerissas ring/flickr.com

<===End of Page===>

Jeftinije je

Poštedećete sebe finansijskog troška renoviranja i sačuvaćete živce ako decu stavite u istu sobu.

 

Slika: davidmulder61/flickr.com

<===End of Page===>

I roditelji su srećniji

Kada jednom stavite decu zajedno u sobu biće vam čudna i sama pomisao na to da ih razdvojite. Kada znate da su zajedno i vi mirnije i spokojnije spavate znajući da tu oni tu jedno za drugo.

 

Slika: Josh Engroff/flickr.com

 

 

Da li vaša deca dele sobicu? Koje su po vama prednosti takvog rasporeda?

<===End of Page===>
Redacija is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *